| RadioactiveUranium a întrebat:

Sunt un elev ca oricare altul in clasa IX la profil real,stiinte ale naturii, doar ca programul meu e super incarcat cum cred ca e si al vostru.Am 30 de ore pe saptamana,si da profesorii ne pun sa tocim, ne pun sa invatam cate 10 pagini din carte uneori 30 de pagini de PDF,eu sunt la stiinte ale naturii si nu am facut niciodata un experiment la chimie si la fizica, Oh da si am 3 ore de fizica si 2 de chimie.AS VREA O SCOALA IN CARE SE PUNE BAZA PE MATERII IMPORTANTE PROFILULUI MEU : ROMANA,MATEMATICA,FIZICA, CHIMIE SI BIOLOGIE.As putea avea 5 ore de romana 5 ore de matematica 5 ore de fizica 5 ore de chimie si 5 ore de biologie.ASTA VREAU SA POT SA FIU PREGATIT CUM TREBUIE PE ACESTE MATERII.Sincer mie desenul mi se pare inutil adica daca as fi avut inclinatii acum eram la un liceu de acest profil. Daca as fi avut voce la fel acum eram la un liceu de profil.Voi ce ziceti?

P.S. Tot ce am zis luati-o ca atare, nu vreau revolutie sau altele rolling on the floor))

Răspuns Câştigător
| nonamenohate a răspuns:

Asa e si la mine.Si eu sunt tot pe profil de stiinte si mi se pare o mare porcarie tot ce se intampla.Profesori ne dau prea multa materie INUTILA de invatat. Nu avem ce sa face.Ar fi super tare sa nu putem alege materile pe care le dorim si sa facem multa practica, sa ne arate.Am locuit o perioada in Germania si acolo nu e deloc asa.Nu au mult de invata, doar chestii usoare si de baza.
Eu ma gandesc ca poate mi sxe pare mie multa materie, poate in a 10 -a se va schiba ceva.Da am zis sa suport astia 3 ani si ceva de liceu, ca poate in viitor voi avea o meseie buna.
laughing)

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bine ai venit in Romania! Aici s-a inventat prostia! Era o melodie asa.
Tocmai ai facut cunostinta cu sistemul de invatamant de cacao din tara noastra.Nu ai ce face, conformeaza-te si de la facultate poti sa faci ce iti place. Facultatea conteaza si e altfel.

| Zaygon a răspuns:

Prietenas nu te mai plange atat ca si eu sunt a 12-a la mate info si am destule ore. Si nu stiu daca o sa gasesti o scoala dupa preferintele tale. Nici eu nu am nevoie de biologie sau de romana la facultate, si nici nu imi convime sa dau bacu la romana dsr am de ales? Noroc ca la proba la alegere dau din info. As zice un lucru dar sar umanistii cu gura. Te adaptezi la sistem.winking

| RadioactiveUranium explică (pentru Zaygon):

Ca daca umanul nu da matematica la bacalaureat tu de ce sa dai romana.laughing asa gandesc si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul de invatamant romanesc thumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult si prost, asa e de cand se stie. TIn minte acum ani cand eram in Romania ca si profesoara de fizica zicea la fel. o treime din ce ni se preda nu ne folosea la nimic, dar ne era bagata aiurea pe gat. idioti

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Nu ai ce face asa e la liceu cu totii facem obiecte de care nu o sa avem nevoie vreodata dar astia care au pus aceste obiecte in programa vor sa ne imbogatin cultura generala sa stim chestii din mai multe domenii bla bla si eu fac obiecte care nu au legatura cu profilul dar asta e.

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna. Situatia aceasta e prezenta la aproape orice scoala, nu prea ai ce face. De ex. ..eu invat mai mult la geografie (profu e cam nebun big grin ) decat la mate sau chimie.O sa se rezolve partial in ultimii doi ani cand vei avea 4-5 optionale.Vei avea 3 ore de fizica toti anii de liceu, 2 de bio si 2 de chimie. De muzica si desen scapi din clasa a xi a.Bafta!

| delia1994ciobanu a răspuns:

Si eu am terminat stiinte ale naturii si aveam 3 ore de chimie, 3 de biologie si 5de fizica, deci stai calm, nici la faculta nu ai sa ajungi sa inveti doar strictul necesar, in sensul ca la medicina veterinara se face fizica, pentru ce? nu stiu. acesta e sistemul romanesc, nu avem ce face