| FearIsALiar a întrebat:

Planul de argumentare pentru roman si doina.
Nu ma luati cu d-alea cum ca nu se fac teme, am nevoie pentru Evaluarea Nationala.
Planul sa fie cat mai explicit posibil, daca le stiti pe acelea de pe
http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/, ceva de genul vreau si eu.

11 răspunsuri:
| Valenziana a răspuns:

Diu_dia20@yahoo.com

| FearIsALiar explică (pentru Valenziana):

Ti-am dat. Poate raspunzi si tu la email.

| Valenziana a răspuns (pentru FearIsALiar):

Mai da odata

| FearIsALiar explică (pentru Valenziana):

Gata.

| Valenziana a răspuns:

Le-ai primit?

| Cincinetti a răspuns:

Hello! Eu nu o iau de pe un blog, fiindca o stiu. Eu stiu doar la doina. Doina argumenteaz-o legandu-te de genul liric deoarece este specia sa.
Adica:
"Ca-n orice opera lirica autorul isi exprima gandurile, ideile si sentimentele in mod direct, prin intermediul imaginilor artistice si al figurilor de stil."
Dupa aceea o iei frumusel asa si zici:
"Deoarece doina nu apartine genului epic, ci liric, nu este structurata pe momentele subiectului."
Restul argumentarii, ca sa o structurez ar trebui sa vad opera. Daca vrei arata-mi-o si te ajut! Vrei?

| FearIsALiar explică (pentru Cincinetti):

Nu este vorba de o opera anume.Eu vreau strict planul compunerii pentru roman si doina deoarece nu le gasesc si nu ma ajuta orice argumentare.Ex:
Introducere-Definitia pastelului.
Cuprins-Din punctul meu de vedere, "x" de y este o doina deoarece prezinta trasaturiile acesteia.
a)In primul rand,...
b)In al doilea rand,...
Incheiere
In concluzie, "x" este o doina deoarece indeplineste trasaturiile acesteia.

| Valenziana a răspuns (pentru FearIsALiar):

Salut! Eu am o foaie cu toate argumentarile, la opere studiate si nestudiate, insa e muult prea mult sa pot scrie aici, is cam 2 pagini fiecare. Daca vrei facem cumva sa-ti dau poza, eu recomand operele studiate pentru ca reti mai usor si mai iei de acolo niste idei.

| FearIsALiar explică (pentru Valenziana):

M-ar ajuta.Lasa email-ul si te contactez eu.

| Valenziana a răspuns (pentru FearIsALiar):

Ti-l las aici? Nu pot trimite mesaje

| FearIsALiar explică (pentru Valenziana):

Da-l aici.