| anonimathebest a întrebat:

Please help! Va rog sa ma ajutati.Am nevoie de probleme de clasa a IV-a. Dar fara fractii sau chestii de astea(am terminat a III-a). La anul trebuie sa dau ca sa intru la liceu.Va rog sa-mi raspundeti curand!

Răspuns Câştigător
| Julienne a răspuns:

1. Tata, mama si fiul au împreuna 115 ani. Fiul este cu 24 ani mai mic decât mama, iar mama cu 4 ani mai mica decât ta ta. Ce vârsta are fiecare?

2. Într-o fructiera sunt mere. Marius a mâncat pâna a ramas o treime din numarul
lor. Mama a mai pus 8 mere. Acum în fructiera sunt totatâtea mere câte erau la început. Câte mere au fost la început în fructiera?

3. Suma a trei numere naturale este 2002. Daca la fiecare se adauga acelasi numar, se obtin respectiv 704, 702, 902. Aflati numerele.

4. Suma a doua numere naturale este 70. Câtul dintre primul si al doilea numar
este 2, iar restul 10. Sa se afle cele doua numere naturale.

5. Suma a trei numere naturale consecutive adunate cu triplul sumei lor este 60. Aflati cele trei numere.

6. Marius a cumparat 5 pixuri si 4 creioane, platind în total 25200 lei. Un pix costa de doua ori mai mult decât un creion. Afla cât costa un creion si cât costa un pix.

7. Suma a trei numere este 2002. Suma primelor doua numere este 1002, iar suma dintre al doilea si al treilea numar este 1502. Afla cele trei numere.

8. Trei copii au împreuna 30 de ani. Vârsta celor trei copii este exprimata prin trei numere naturale consecutive. Care este vârsta fiecaruia?

9. Stiind ca n = 2002, calculati: (n n : 2)sadn:154 2) + (n 91).

10.Suma a trei numere este 2003. daca din primul se scade 200, din al doilea 201, iar din al treilea 102. numerele devin egale. Aflati valorile initiale ale celor trei numere.

11. Gasiti valorile x, y si z, stiind ca x + y + z = 2001; Y = x + (2002 :22 51); z = y (2000 999) : 91.
2 x + 2001

12.Aflati numarul natural x pentru care fractia este echiunitara.

x + 2003
13.Aflati perechile de cifre a, b distincte si nenule, astfel încât: ab + ba = 121.

14.Aflati numerele abc, stiind ca: abc + cba = 645

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Http://www.anidescoala.ro/......IVa-4.html

De ce nu mergi să îţi cumperi o culegere de probleme? E mai simplu, ai multe exerciţii şi eventual şi răspunsurile să te corectezi. Baftă!

| Derye a răspuns:

@Miley: cum adica la anul' dai sa intri la liceu? La liceu se da cand termini a8a!

| moodyblues a răspuns:

Mai ai gimnaziul bre adica mai ai 5 ani pana la liceu.

| Xonia a răspuns:

Tu dintr-a 4-a treci direct la liceu?
Esti bun/bunalaughing

| Xonia a răspuns:

Proasta esti tu fato`winking
DIn partea mea poti sa te duci si pe Marte
drum bun

| anonimathebest explică:

Mai Derie si buburuza! Sa stiti, prostilor, ca liceele au si de-a 5-a. Dar trebuie sa dai examen daca vrei sa intri.Si e destul de greu. Oricum, mai bine decat sa termini a opta intr-o scoala generala uitata de lume.

| cioco1tweety a răspuns:

@Derye! sunt licee care au si clasele V-VIII. Poate la asta se referawinking
Cat despre probleme...cum a zis si Gânduri albe...mai bine te duci si-ti cumperi o culegere!

| Tabii. a răspuns:

Fetito, dar unde te crezi aici? Pe maidan?rolling on the floorIn primul rand in generala este mult mai bine decat in liceu pana intr'a 8-a tongue. DLogic ca daca tu ramaneai in generala, liceul era uitat de lumerolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti permiti cam multe. Unde te crezi de vorbesti asa?(prostilor) Tu ai gresit deoarece n-ai fost destul de explicita:P. Care-i problema daca termini a 8-a intr-o scoala generala? Iti garantez ca este mult mai bine. La liceu sunt fite si voi, cei mici, veti incerca sa va modelati dupa cei mari si surpriza: veti lua exemplele negative.
Poti cauta modele de lucrari, teste pe www.didactic.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rezolvat problemele date de Julienne?

| edy_8512 a răspuns:

Iti spun o problema