| yyyyy a întrebat:

Plizz ajutor :

1) Percizeaza rolul virgulelor din versul : "Priveste-le, nebunule, de-aproape! ".

este o apozitie? cuvantul nebunule e in vocativ nu? asta trebuie sa scriu?

4 răspunsuri:
| SkittlesS a răspuns:

Da este in vocativ pentru ca doar vocativul este separat prin virgule

esti in a 5 nu?

la adjectiv nu?

ca si minelaughing

| DeniiiD a răspuns:

Da ai dreptate este in vocativ. de aceea se pun cele doua virgule happy

| Daniela_3224 a răspuns:

Da, acesta ar fi raspunsul corect. Virgulele arata o strigare, "nebunule" este in cazul vocativ.

| nikol03 a răspuns:

Pe TPU nu se fac temetongue

rezolvale singura si unde nu integi intreaba pe d-na profesoara in clasatongue

|Bafta!