| Acasel a întrebat:

Salut,sunt clasa a 8 a si azi am dat simularea la romana.si am cateva nelamuriri.La un Exercititu ne cerea sa spunem rolul virgului in secventa: Eu, domnule profesor...; si nu e bine, repta colegul..Si am zis asa.Prima virgula separa o apozitie, dar cred ca este vocativ, nu? si a doua desparte o prop.incidenta.E Sau nu in vocativ?

Răspuns Câştigător
| SirGeo a răspuns:

Da is a 7 si stiu mai bine este in vocativ tu te-ai incurcat pentru ca l-ai vazut ca este exprimat prin pronume personal si de asta dar de acum nu te mai incurca.

3 răspunsuri:
| suităr a răspuns:

Apozitie nu este.

| maria6 a răspuns:

Prima virgula separa vocativul de restul comunicarii, iar a doua virgula desparte propozitia incidenta.

| kdenisa a răspuns:

Nu e apozitie.