| xxdd a întrebat:

Trebuie sa explic rolul primei virgule in fraza "Bunul meu prieten, il lamuri x." Ar trebui sa zic ca are rolul de apozitie sau ceva in gen si nu stiu prea bine cum sa formulez thinking

Cum ar merge cel mai bine sa formulez?

Răspuns Câştigător
| JustSmileBaby a răspuns:

Poti sa zici cam asa: "Prima virgula din fraza "Bunul meu prieten, il lamuri x", marcheaza apozitia. "
Sau dezvolti, poti spune ca marcheaza un substantiv in apozitie, sau ca izoleaza apozitia de restul frazei.

Sper ca te-am ajutat!:*

Funda?:X

1 răspuns:
| Dmonik a răspuns:

Abia ai invatat constructia/propozitia incidenta, cred eu! Citeste despre asta si explici tu.