| cripsontyphoon a întrebat:

Poate cineva sa ma ajute. Saptamana viitoare am lucrare la mate si nu am inteles de la prof marginirea sirurilor. adica un sir tine de la de exemplu (0, 1], dar de unde aflu aceste valori. este materie de clasa a 9. Va multumesc anticipat si dau funda. ps scuze categoria

5 răspunsuri:
| Cristiann25 a răspuns:

Nu o sa te ajut pentru ca nu fac eu pregatire cu tine.Eu nu inteleg de ce va plangeti atat de matematica pentru ca e foarte usoara, mereu am inteles-o. Daca nu ai inteles roaga-l pe profesor sa-ti mai explice odata si cu siguranta vei intelege! Este obligatia lui sa o faca.

| cripsontyphoon explică (pentru Cristiann25):

Am un profesor schiop si sta la catedra si ne dicteaza problemele de unde ai vrea sa inteleg. Nici macar nu respecta ordine in care se fac calculele, el sare peste formule ca e gigi duru. Iar un coleg i-a spus ca nu intelege si l-a injurat si i-a mai dat si un 2 cum ca i-ar fi jignit modul si eficienta de predare deci nu stiu ce sa fac.

| Cristiann25 a răspuns (pentru cripsontyphoon):

Asta e grav. Aveti ce sa faceti, mergeti la director ca de aia exista in scoala.Du-te la pregatire ca e nasol daca nu intelege la matematica nimic!

| NoOneKnow a răspuns:

Daca e paranteza mica inseamna ca intervalul este interval deschis si se iau toate numerele in cazul tau pana la 0, inclusiv 0, 1 sau ceva de genul. Intervalul inchis, adica cel cu paranteze rotunde, i-a si numarul, adica cum ai tu la 1.

| cripsontyphoon explică (pentru NoOneKnow):

Stiu cum se iau parantezele da nu stiu de unde ii da lui 1sau 2, 3, 3 etc