| alex495 a întrebat:

Poate e cam stupida intrebarea, dar sunt curios. Sa zicem ca scapa inst de gaze din bucatarie, scapa butelia la tara si inchizi geamurile ca e frig afara si ninge. Ai ajuns acasa dupa munca pe la ora 3 cand inca este lumina si nu aprinzi lumina, dar ai smartphone si ai primit notificare pe scara de un mesaj, aprinzi telefonul in bucatarie sa vezi notificarea pe Instagram. Se produce acea scanteie/arc electric sa se aprinda gazul si sa bubuie apartamentul sau nu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca glumesti. Chiar ca este o intrebare stupida. Explozia se produce la o anumita concentratie a gazului metan intr-un spatiu inchis. Si doar de la flacara deschisa(chibrit, bricheta etc).

| alex495 explică (pentru darrio2007):

Se poate produce si daca aprinzi lumina in camera respectiva. Ma intereseaza telefonul daca poate produce scanteia aia de produce explozia

| darrio2007 a răspuns (pentru alex495):

Doar daca se produce scanteie la intrerupator sau bec. Contacte imperfecte. Ce scanteie se poate produce, mai baiete, de la o notificare primita pe telefon? Esti culmea!

| alex495 explică (pentru darrio2007):

Cand aprinzi telefonul ma gandesc ca va trece curent electric prin circuitele telefonului si va produce explozia.

| darrio2007 a răspuns (pentru alex495):

Chiar daca, prin absurd, se va produce o scanteie in interiorul telefonului, desi sunt sanse 0, se produce doar daca a intrat gaz in interiorul lui, ca sa se poata face o aprindere a gazului. Ori, cum crezi ca se va produce asta daca tu vii cu telefonul de afară?
Mai, baiatule, ori esti foarte greu de cap, ori te-ai nascut ieri.

| alex495 explică (pentru darrio2007):

Pai intra prin fisurile de la display ca propietarul l a scapat si nu si a permis 700 de lei sa schimbe display ul

| darrio2007 a răspuns (pentru alex495):

Ti-am spus parerile mele. Ultima parere ar fi sa faci o proba. Asta in caz daca nu esti vreun troll care se amuza pe seama altora. Hai, pa!

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Decat sa iti sara casa in aer mai bine deschizi geamurile sa aerisesti. Chiar daca se va face frig.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai simțul mirosului simți că miroase a gaz mercaptan și deschizi geamurile înainte să faci altceva.
Dacă nu ne revedem în rai.
Nu de la smartphone, că nu scoate chiar scântei când îl pornești.
Dar poate că ești încărcat electric de la frecarea hainelor de pe tine și faci o mică scânteie când apropii mâna de ceva.

| alex495 explică (pentru sadrian46):

Poate esti racit, si primul instinct la tineri e sa scoata telefonul sa citeasca mesajul happy. Lasa hainele, eu zic de telefon daca poate provoca explozia

| sadrian46 a răspuns (pentru alex495):

Dacă la deschiederea telefonului se produce o scânteie, aceasta se poate produce doar în interiorul carcasei care este metalică.
Ar trebui să existe aer în interiorul carcasei la locul producerii scânteii iar acest aer să fie în comunicație cu aerul din încăpere. De asemenea ca aerul din încăpere, amestecat cu GPL să fi pătruns deja în telefon, astfel încât reacția de aprindere a aerului din cameră să înceapă de acolo, din interiorul telefonului. Ori nu are cum să intre că prin telefon nu bate vântul.
Suma acestor condiții este puțin probabilă. deci. nu.

| alex495 explică (pentru sadrian46):

Daca ai ecranul la telefon spart cum il au multi mai ales la tara unde inca se folosesc butelii cu gpl probabil pe acolo sa intre amestecul imflamabil si sa fie mult mai probabil. Mersi de raspuns oricum