| floryngeo a întrebat:

De ce cand ninge n e atat de frig?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Dimpotriva, cand ninge se mai incalzeste. Vaporii de apa din atmosfera trec in starea solida prin desublimare (schimbare a starii de agregare din gaz in solid), si cedeaza atmosferei caldura latenta de topire si caldura latenta de vaporizare.
Dar, desi este mai cald, noi simtim ca este mai frig din pricina umezelii din atmosfera, mai ales atunci cand umezeala este peste pragul de saturatie.

2 răspunsuri:
| Rikudou a răspuns:

Ninsoare e o consecinta a faptului ca e atat de frig.Particule minuscule care ingheata se transforma in fulgi.

| Sebi96bv a răspuns:

Pentru ca fulgii de zapada sunt de fapt apa... Si ca apa sa devina gheata (fulgi) trebuie ca temperatura sa coboare sub 0 grade C. De aceea ninge doar cand e frig. happy