| edyRO16 a întrebat:

Poate fi cineva exmatriculat pentru violenta si defaimare?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da. Depinde în ce clasă este...
Învățământul general obligatoriu este de 10 clase. Dacă e elev până in clasa a X-a, el va primi întâi un avertisment scris, acasă la părinti. După aceea, va fi dus in comisia de disciplină, i se va întocmi un proces-verbal către politie, aceasta îi va da o amendă, începând de la 500 de lei.
Dacă elevul este in clasa a XI si a XII-a, atunci va fi direct exmatriculat, în funcție de gravitaytea situatiei.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poate fi, daca conducerea scolii decide aceasta pedeapsa mai mica.
Daca faptasul este dat pe mana politiei, pedeapsa poate fi chiar de puscarie /scoala de corectie si/sau amenda usturatoare, cu urmare penala (cazier) pe intreaga viata.

| antimulte a răspuns:

Da, si inca destul de usor. Scoala si victima au legea si regulamentul de partea lor.

| Wr3nch a răspuns:

Nah, primeste 10 la purtare si o coronitalaughing Logic, mai ales daca a batut si defaimant o persoana important pentru scoala sau comunitate.

| Yurisa a răspuns:

Da

| AnonimaAndr123 a răspuns:

100% da, dacă ai făcut cv grav rău de tot!