| zborul19 a întrebat:

Poate să existe sau e corectă o astfel de figură de stil / sau expresie: abis ce lin tăcea

Dacă e figură, ce fel de?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Poate sa existe, suna chiar frumos. Ai acolo cel putin o personificare (abisul tacea, a tacea inseamna a nu vorbi, adica o trasatura umana atribuita unui lucru neinsufletit) si o metafora (lin... tacea).

| corolav a răspuns (pentru Kaℓi):

Foarte frumos răspuns. Bravo!

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

Prea multa natura moarta, nu e bine si o capra pentru animatie?winking

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Cum sa nu, ar suna minunat "capra lin behaia, abisul il anima" big grin

| zborul19 explică (pentru Hombre):

Expresia mea a ieşit aşa de stranie pentru că face parte dintr-o anagramă happy

5 răspunsuri:
| Kavespy a răspuns:

Este epitet.