| Anderi0102 a întrebat:

Pot să mă transfer de la profesionala clasa a 9-a la liceu clasa a 10-a?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti.
Dupa terminarea cl. a IX-a la o scoala profesionala te vei putea transfera la liceu tot in cl. a IX-a.

| Anderi0102 explică (pentru Ioandelasal):

Și nu trebuie sa dau diferențele și daca le iau pot sa intru in clasa a 10-a sau trebuie in vara sa dau diferențele și apoi pot intra pe clasa de liceu dar tot a 9-a?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anderi0102):

Nu se poate de la profesionala la liceu, se dau diferente doar daca te transferi dintr-un profil de liceu la alt profil de liceu ori la transferul dupa cl. a X-a de profesionala.
Ca sa te convingi ca este asa cum am spus in primul raspuns iti citez prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IXa a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii care au finalizat clasa a X-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Anderi0102 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu-i posibil.
Poti sa o iei de la capat cu liceul, din clasa a IX-a.

In orice caz, fiindca nu mai ai voie sa te inscrii la liceul la curs de zi, va trebuii sa te inscrii numai la liceu curs seral, care este de 13 ani.