| andreeaion91 a întrebat:

Pot sa particip la olimpiada la chimie daca numai fac anul asta? ca am citit intr-un regulament ca pot si vreau sa aflu daca e adevarat, si vreau mai multe informatii despre olimpiada din ce se da si cum as putea sa ma pregatesc mai bine daca nu mai fac chimia anul asta? si ce punctaj trebuie sa obtin ca sa ajung la faza nationala? si explicati-mi cum sa iau premiu 1 2 3 daca trec de faza judeteana si am pucntaj in primii 3 pe tara? vreau sa flu ca as dori sa intru al medicina fara examen

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

A mai pus ieri cineva aceeasi intrebare, dar referitor la biologie. I-am raspuns ca atata timp cat nu mai face acel obiect, nici olimpiada nu se tine pentru clasa respectiva. Acum insa, daca ma gandesc mai bine, chimia si biologia nu se fac la anumite licee de profil, pe cand la liceele teoretice se face, deci se organizeaza si olimpiade. Problema e cum reusesti tu sa inveti pentru olimpiada la acest obiect, daca la scoala nu-l mai faci. Cel mai probabil raspuns ar fi sa faci pregatire in particular cu un profesor, care-ti va explica niste notiuni noi. Dar cel mai sigur ar fi sa intrebi pe prof. de chimie cu care ai facut anul trecut. El te poate lamuri cel mai bine. Bafta!

| bb_9337 a răspuns:

Frecventez olimpida de chimie de 3 ani si iti spun ca e nevoie de foarte multa pregatire. as vrea sa intelegi un lucru daca te duci la olimpiada nu ajungi hopa pe locul 1 2 sau 3 de la nationala. e foarte greu. cei de pe acele locuri viseaza numai chimie, fac chimie 10 din 24, citesc tratate si nu stiu ce e aia lene sau pierdutul timpului pe messenger. nu ai spus in ce clasa esti asa ca nu iti pot oferi detalii despre programa, tot ce iti pot spune este ca programa de olimpiada depaseste cu mult programa de la scoala si mai ales ca tu nu o faci nici pe aia, ai nevoie de foarte mult sprijin si vointa. nu am dreptul sa-ti tai elanul si entuziasmul, dar iti spun cu sinceritate ESTE FOARTE GREU!, nici nu cred ca iti poti imagina la momentul de fata.