| galian a întrebat:

Poti da copilul sa faca grupa mare de doua ori?

Răspuns Câştigător
| mirela03 a răspuns:

Dupa grupa mare la gradi urmeaza grupa pregatitoare si apoi scoala. Totusi daca puiul tau este prea mic, eu zic ca preferabil ar fi sa repete grupa pregatitoare si nu cea mare. De ce? Pentru ca in grupa pregatitoare va face cunostinta cu literele, cu scrierea, cu cifrele pana la 10 (adunari si scaderi) si astfel va fi mai pregatit pentru scoala.
Cel putin programa copiilor mei a continut aceste puncte in grupa pregatitoare, si unul din cei trei copii pe care ii am a sarit peste grupa pregatitoare (am vrut sa prindem o inv. buna care atunci a luat clasa noua). Vreau sa-ti spun ca se simte foarte tare diferenta intre el si ceilalti copii din clasa, chiar si intre el si fratii lui.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Fiica mea a repetat grupa mare din cauza ca s-a schimbat educatoarea (s-au unit clasele) si cea care a ramas avea in anul respectiv grupa mare - asa ca... a facut grupa mare si a doua oara. Dar n-a mai facut grupa pregatitoare pentru scoala. I-au dat in schimb o adeverinta ca a facut-o. Oricum pentru fiica-mea a fost bine si asa. S-a descurcat de minune la scoala si in afara de faptul ca scria foarte urat comparativ cu colegii ei... Nu stiu daca asta te ajuta cu ceva. Poate nu.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

De ce sa faca grupa mare de doua ori? Nu mai bine merge in clasa I? Saracul..., ar parea repetent la gradinita... sad

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite asta este o foarte mare greseala, ori se suprapun anul urmator grupele si copiii fac doi ani la rand grupa mare, ori parintii nu inteleg ca exista grupa mare si grupa mare pregatitoare.