| pastru009 a întrebat:

Presupun ca daca am luat bilingv-ul nu mai trebuie sa dau vreun test pentru clasa de engleza intensiv, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| vanessa63425789 a răspuns:

La bilingv [la care in prealabil trebuia sa dai testul de bilingv], dupa terminarea liceului primesti o diploma, precum ca vorbesti bine engleza [daca ai rezultate bune la engleza, primesti diploma aia.], iar la intensiv se face doar engleza intensiv, fara diploma, fara nimic.
deci daca vrei sa dai si la engleza intensiv...n-avem nimic impotriva

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai trebuie să dai test de limbă străină!

"Conform Art. 11 din Anexa I la Ordinul MECTS nr. 4802/31.08.2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat, la specializările cu predare intensivă a unei limbi străine au PRIORITATE elevii care au susținut proba de verificare a cunoștințelor la limba modernă (22 mai - 11 iunie 2014).
Dacă, după repartizarea la clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi moderne a candidaților care au susținut proba de verificare a cunostințelor de limba modernă mai rămân locuri libere, Colegiului va organiza o nouă probă de verificare a cunoștințelor la limba modernă." - SURSA :
http://cnion-creanga.ro/....../index.php

În general, un liceu ( serios ) care are specializări de "intensiv limbă străină" CERE/organizează probă de limbă străină!

Cu toate că, TEORETIC, pentru clasele cu "intensiv" engleză NU se dă probă scrisă la limba străină; aceasta se dă ( teoretic ) doar la "bilingv"!

"Art. 4. (1) Înscrierea în clasa a IX-a, în liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere.
(10) Excepţie de la prevederile alin.(1) fac liceele/clasele pentru care se susţin probe de aptitudini, clasele cu regim de predare bilingv pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor de limba moderna si clasele cu predare în limbile minoritaţilor naţionale, pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor la limba materna. Pentru aceste clase, admiterea se face în conformitate cu prevederile prezentei metodologii." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Toate cele bune.

| Leylla a răspuns:

Nu mai e nevoie.