| sabin89 a întrebat:

"Primul Ministru s-a declarat nemulțumit de..." sau "Prim-Ministrul s-a declarat..."?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dictionarul spune ca al doilea este corect.

| Holiday a răspuns:

Doar varianta a doua este corecta. Cand ai dubii cu articularea cuvintelor compuse de genul asta, vezi unde se formeaza pluralul. Tot acolo se formeaza si articularea hotarata. Daca pluralul era primi-ministru, atunci si articulat era primul-ministru. Dar e evident ca nu e cazul. Ca regula generala, cuvantul determinat care face parte din cuvantul compus isi schimba forma.

| Brizbriz a răspuns:

Tot aia

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Depinde. Dacă vrei să spui că primul ministru dintr-o serie atunci spui "Primul ministru s-a declarat nemulțumit".
Dacă te referi la prim-ministru (cunoscut și ca premier) atunci spui "Prim-ministrul s-a declarat nemilțumit".

| sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Am văzut în unele articole de ziar că se începe cu "Prim-Ministrul României a făcut o vizită la...", continuând, după câteva detalii, cu "Primul Ministru a apreciat că...". Și m-am gândit că sunt acceptate ambele forme.

| DonEduardo a răspuns:

Ce diferenta e?

| mariamarin2006 a răspuns:

Al doilea e corect.