| Mamamare a întrebat:

Prin alte tarii ce culorii de rochi de mireasa se poarta? si la mormantare? Am vazut pe net ca in Japoinia se poarta alb, China-rosu(la nunta).

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Doliul si nunta difera cromatic de la o zona geografica la alta.Totul depinde de tipul de cultura si de mentalitatea poporului respectiv.Este adevarat, in Japonia culoarea de doliu este albul, care de fapt este o nonculoare ce poate fi asociata cu disparitia vietii sau cu intrarea intr-o lume a puritatii.La noi negrul funerar este tot o nonculoare.

2 răspunsuri:
| romanionu a răspuns:

In functie de traditiile si obiceiurile fiecarei tari.
Si o mare influenta o au si superstitiile si miturile poporului.

| Mamamare explică:

Draga "Gabriela":Scuze de greseli dar aceasta intrebare am pus-o inainte sa plec la scoala, si eram grabita si am scris repede, eu cand scriu repede afc si greseli.happy ex:"JAPOINIA".