| lerlamekko a întrebat:

Prin ce deosebim schita de nuvela?

7 răspunsuri:
| LexuDeea a răspuns:

Deosebiri: Schita- o opera in care se nareaza un singur eveniment din viata unui singur pesonaj cu un continut putin voluminos
Nuvela- 2-3 intimplari din vita a 4-5 pers. care contine cel mai aprofundat conflict din genul epic

| airaad a răspuns:

In nuvela se pune accentu pe personaj (reies mai multe trasaturi ale acestuia) de exemplu Popa Tanda.
Schita are dimensiuni reduse, o actiune simpla si un singur plan narativ la care participa un numar redus de personaje

| AriadnaTPU a răspuns:

Prin dimensiune si prin modurile de expunere

| Nmemmi a răspuns:

Prin dimensiune si personaje.fir narativ.

| RobertDodo a răspuns:

Pentru ca la schita actiunea se petrece intr-un singur loc de ex: Dl Goe. actiunea se petrece in tren si o alta deosebire este ca schita este mai mica actiunea se petrece intr-un timp mai scurt iar.Iar nuvela o sa iti spun trasaturile: ca dimensiuni se situeaza intr-e schita si roman.- nr de personaje este redus, mai putin ca la roman dar mai multe ca la schita... - actiunea se petrece in mai multe locuri ca la schita si mai punine ca la roman si tot asa... acum intelegi care e diferenta?winking daca vrei sa te mai ajut la cv baga id dodododolino181 si te mai ajut big grin
O zi buna si bafta la scoala maine examenu laughing