| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra legalizarii homosexualitatii? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu pot privi din partea hetero in spre partea homo, nu vad diferenta.ca se tin de mana? asta sa fie un motiv? ca fac parada gay? ca au gesturi feminine datorita hormonilor, ca sunt bolnavi(! doamne), ca se pupa pe strada, daca astea sunt motive inseamna ca e vai de curu nostru! PRO-evident, pentru ca sunt bolnava, afectiunea mes se numeste heterosexualitate, ma pup pe strada precum ei, am gesturi feminine datorita hormonilor-precum ei, merg la parade hetero-precum ei, ma leg de barbati prin baruri-precum ei.eu nu vad diferenta... voi?

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pro, fiindca am inteles de mult ca homosexualii sunt oameni ca si noi, normali, dar un pic diferiti. Din cauza asta nu trebuie urmariti, nu trebuie sa se ascunda. Trebuie doar sa isi duca viata normal, respectand regulele moralei pe care ar trebui sa le respectam toti.
Detest intoleranta, ura si rautatea. Cred ca oamenii rai si urati la suflet sunt mult mai periculosi decat homosexualii.

| psiholoaga a răspuns:

Pro. Nu vad ce treaba are legea cu ceea ce unii considera moral sau imoral, pacat sau nu. Toti suntem cetateni, si eu platesc taxe la fel ca si tine, vreau drepturi civile egale. Ca am de gand sa ma casatoresc sau nu cu o femeie, e problema mea, insa drepturile civile trebuie sa fie aceleasi pentru toti cetatenii. Biserica ar trebui redusa la tacere in probleme politice.
PS: nebundupatine, dar poate ai asa. ceva... care atrage persoanele gay. Ca la cum vorbesti ("sa ma lase in pace") e clar ca sunt asa atrasi barbatii gay ca aproape te hartuiesc. Nu?

| psiholoaga a răspuns:

Tudor, e clar ca vorbesti in necunostinta de cauza. Homosexualitatea nu se invata. Daca s-ar invata, inseamna, logic, ca se invata si heterosexualitatea si ca pustii care isi dau seama ca sunt gay pot fi invatati sa fie straight. Or, daca ai fi fost documentat pe tema asta ai sti ca s-a incercat asta si atractia fata de un sex sau altul nu se poate invata. In privinta procrearii, cred ca e inutil sa iti explic ca si un tip gay poate face un copil cu o femeie, daca isi doreste asta sau poate adopta (ar putea, daca ar fi legala casatoria. apropo supersex, homosexualitatea e legala, uniunea civila intre doua persoane de acelasi sex nu este)din multitudinea de copii adoptati de parintii lor minunati si heterosexuali. Deci, solutii exista, sa ne pastram mintea un pic deschisa, ce zici?

| psiholoaga a răspuns:

Tudor, din nou, ai reusit sa ma faci sa radrolling on the floor Mersi pentru ocazia asta. Cat despre emigrat, nici nu ma gandesc. Sau oricum, nu din motivul asta. E si tara mea, daca tie nu iti convine sa ma vezi cu prietena de mana pe strada, muta-te in arabia.

| psiholoaga a răspuns:

La asa izbucnire homofoba, ce comentariu as mai putea adauga? A, da... dardai de frica!

| psiholoaga a răspuns:

Post dublu.

| psiholoaga a răspuns:

M-am calmat, Tudor. Daca nu judeci pe nimeni si totusi trimiti oamenii in iad de parca ai fi mana dreapta a lui dumnezeu, e bine. Ma intreb ce se intampla cand "judeci pe cineva", daca asta e reactia cand esti receptivtongue In rest, ai dreptate. Daca e sa se intample ceva (sa primim drepturi egale), se va intampla, indiferent cate milioane de "iubitori de femei" gandesc ca tine. Un singur lucru nu am inteles din tot ce ai spus. Ce ai vrut sa zici prin "O sa ma rog la voi Pacatosilor"? Ma surprinde ca te rogi "la noi", dar nu crezi ca P mare e totusi cam mult ca sa iti arati evlavia?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pro. Fiecare e liber sa isi aleaga ce ii place in viata. Sunt impotriva prejudecatilor si impotriva tabuurilor. Iar interdictiile nu le suport de nici o culoare.

auran
| auran a răspuns:

Mai eu ma abtin - avand in vedere ca o fac pe propia lor piele, nu ma doare capul! Dar pacat de ei!

| Ben. a răspuns:

Pro.consider ca oamenii trebuie sa fie liberi in ceea ce priveste orientarea sexuala.sa nu fie nevoiti sa se reprime intr-un cuplu care-i place societatii, si sa fie nefericiti o viata intreaga ca sa fie pe placul unor ignoranti cu ochelari de cal. ce fac oamenii in cearceafurile personale e problema lor.chestia asta nu s-a inventat ieri. a existat intotdeauna si numai regimurile extremiste si "puritane" nu tolereaza asa ceva, pentru ca acolo nu exista libertate de niciun fel, nu numai pentru preferintele sexuale.prefer sa fie un copil infiat de un cuplu homosexual linistit decat sa fie legat in lant intr-o familie de detracati heterosexuali.

| inna a răspuns:

Pro fiecare e liber sa-si aleaga cum vrea sa-si traiasca viata, e democratie ...laughing

| inna a răspuns:

Pro fiecare e liber sa-si aleaga cum vrea sa-si traiasca viata, e democratie...laughing

| Jonsdottir a răspuns:

Pro, pentru ca trebuie sa avem posibilitatea de a alege si de a trai cum ne place

| smaranta a răspuns:

Contra, aici, dupa parerea mea nu e vorba de ce vrea fiecare, unde ne-am trezi daca fiecare ar face dupa capul lui ce vrea? Chestia e ca e imoral, incalca toate principiile statutului de OM, e injositor e ridicol pana la urma.

| Kyky a răspuns:

Nici pro nici contra. De ce? Pentru ca e treaba fiecaruia ce il atrage/ce ii place. Oricum, parerile sunt impartite si important este ca tu sa te simti bine, nu ce spun altii despre dorintele tale/lucrurile care te atrag. De ce sa judeci un om dupa orientarea sexuala?winking

| cribus a răspuns:

Sincer nu sunt nici pro nici contra e dreptul fiecaruia sa aleaga in viata... din cate am citit e o boala poate nici ei nu-si doresc sa fir asa...cine suntem noi sa-i judecam pe altii? nimeni nu-i perfect!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra din moment ce iti zambeste un barbos intr-un bar si iti taie tot cheful, nu am nimic cu persoanele homo dar sa ma lase in pace. happy deci pana la urma pro... sau contra? ma mai gandesc...bye

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pro, fiecare face ce vrea...its a free worldhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra. Pentru ca nu as vrea ca nepoata mea sau viitori mei copii sa ma intrebe: "unchiule/tati, de ce tu nu te ti de mana cu cel mai bun prieten al tau,... uite acei oameni o fac.
Daca D-zeu a lasat pe lume femeia si barbatul ca sa traieasca impreuna pentru a se inmulti nu vad de ce ar trebui sa fim indulgenti cu homosexualii.
La mine in oras nu am vazut inca barbati care sa se tina de mana...si nici nu cred ca o sa fie ( poate sunt si la mine in oras dar se ascund de ochi lumii).
AS spune eu mai multe dar nu vreau sa fiu sanctionat de catre admini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt contra.
E la moda sa fim toleranti da` nu inviem Sodoma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si decenta si bunul simt cui ii raman? daca toti copii o sa invete ca homosexualitatea e tolerata cine o sa mai faca copii? O sa aiba unii barbati ovule?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper sa ajungeti in iadbig grin. Daca credeti in Dumnezeu, atunci nu vad cum imbinati homosexualitatea cu D-zeu? Se duce lumea de rapa si toti se iau dupa Olanda.
Copiem ce fac alte tarii dar ei copieaza de la noi? Vreti sa fiti diferiti? atunci fiti diferiti intr-o tara care accepta pe cei "diferiti".
Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o spun deschis cu riscul de a disparea de pe TPU:
Daca se legalizeaza homosexualitatea promit sa imi adun toti prietenii care iubesc femeile, il cinstesc pe D-zeu si vor ca si copii lor sa NU vada persoane de acelasi sex impreuna... O sa avem grija sa ii starpim ca pe niste insecte de bucatarie care iti invadeaza viata.
Vreti sa fiti Gay? Atunci fiti doar din punct de vedere sexual in privat nu si in public cu manifestarile voastre cu tot.
O sa ma rog la voi Pacatosilor si sa vina mintea la cap si sa vedeti ca ceia ce faceti nu are nici o morala.
@Psiholoaga spui tu in cunostinta de cauza ca homosexualitatea nu se invata? NU uita : Copii imita tot ce vede in familie pe strada si la televizor. Da o sa spui ca pot fi educati de catre parinti sa inteleaga care e diferenta. Dar ce poate un copil sa inteleaga? Cand o sa ajung sa am copii sper sa nu apuc ziua in care o sa se legalizeze homosexualitatea...nu de alta dar ar fi pacat de voiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tudor: "Copii imita tot ce vede"... Chiar si gramatica ta defectuoasa va fi imitata de copii. Deci, cu forma nu stai prea bine, cat priveste continutul... n-am cuvinte. Ai un stupid de la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Psiholoaga....frica trebuie sa ai de Dumnezeu ca numai El te poate pedepsi. Eu nu judec oamenii dar daca e sa se intample se va intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt pro, chiar daca credinciosii ma vor blama. sper totusi sa nu ajung in iad numai pentru ca sunt de acord cu ei. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@psiholoaga, aici am vrut sa ma refer strict la ideea de legaliate a homosexualitatii, chiar daca ea exista deja. Oricum, din motive lesne de inteles, o sa te rog sa-mi ierti indrazneala de a ocupa spatiul unui mesaj catre tine cu cateva cuvinte adresate iubitului Tudor.
Asadar, iubite Tudor, daca un antiliberal, un frustrat, un cum vrei tu, scrie precum ai scris tu, atunci nu pot decat sa fiu mandru ca nu cred in dumnezeul tau. Daca as fi homosexual mi-ar parea si mai bine ca esti hetero (oare?). Cand mai cresti, sa ma anunti si pe mine, desi la 75 de ani nu cred ca o sa ma mai intereseze. Iar pentru frumusetea dezbaterilor, as aprecia daca adminii nu ar cenzura atat de drastic mesajele scrise in acest topic.
Succes si sanatate, stimate Tudor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@psiholoaga, aici am vrut sa ma refer strict la ideea de legaliate a homosexualitatii, chiar daca ea exista deja. Oricum , din motive lesne de inteles, o sa te rog sa-mi ierti indrazneala de a ocupa spatiul unui mesaj catre tine cu cateva cuvinte adresate iubitului Tudor.
Asadar, iubite Tudor, daca un antiliberal, un frustrat, un cum vrei tu, scrie precum ai scris tu, atunci nu pot decat sa fiu mandru ca nu cred in dumnezeul tau. Daca as fi homosexual mi-ar parea si mai bine ca esti hetero (oare?). Cand mai cresti, sa ma anunti si pe mine, desi la 75 de ani nu cred ca o sa ma mai intereseze. Iar pentru frumusetea dezbaterilor, as aprecia daca adminii nu ar cenzura atat de drastic mesajele scrise in acest topic.
Succes si sanatate, stimate Tudor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pro! De cele mai multe ori persoanele care sunt atrase da acelasi sex se dovedesc a fi mai buni prieteni dacat ceilalti big grin. Nu conteaza cine pe cine iubeste, cine cu cine se culca si persoana in sinehappy