| Daria00 a întrebat:

Probabil va asteptati ca odata cu septembrie sa fiti bombardati cu intrebari legate de scoala... Deci, anul acesta trec a 9a, cum nu stiu daca am diriginta sau diriginte, ar mai trebui sa vin cu flori? Voi ce ati facut/ce ati face?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Of...
Din punctul de vedere al unui adult, oferitul de flori (sau altceva) la scoala, unor angajati care sunt platiti sa faca prezenta acolo e total nepotrivit si anacronic.
In plus, otraveste sistemul de valori al tinerilor. Ce suntem noi adultii in cazul asta ca modele?
Cred ca cele mai frumoase flori pe care le poate primi un lucrator (da, un profesor e tot un lucrator) este sa vada ca ceeace livreaza el (bunuri sau servicii) e de folos si clientii lui (in cazul de fata elevii) îi dau posibilitatea prin interesul manifestat, sa-si faca meseria frumos.
Adevaratele "flori" ar trebui sa fie rodul muncii.
Asta ar fi teoria. Daca as fi profesor nu as perminte niciun fel de atentii.

In cazul tau, daca simti vreun risc prin a nu da flori, mai bine da. Nu conteaza. Sper ca atunci cand vei incepe tu sa lucrezi, lumea va fi putin mai altfel.
Succes intr-a 9-a!

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu zic ca nu e nevoie. Chiar daca vei avea diriginta, nu va observa ea, in ingramadeala aia de inceput de an, cine, ce i-a dat. Eu unul nu as veni cu flori.

| UserulAnonim a răspuns:

Eu am mers dinainte la liceu ca sa vad pe cine va urma sa am diriginta, asa am aflat ca va fi femeie, si na, i-am dus flori...

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Daca nu ai repartitia pe site-ul scolii, da ar trebui sa mergi cu flori.

| SpeedPrimer a răspuns:

Practic ar trebui sa ști la le clasa intri (ex: ix B) si ar trebui să se știe ce profesor/profesoara va fi diriginte la clasa respectiva. Pori să îți rogi părinții să sune la director si sa se intereseze sau să te duci la școală să te uiți pe ușă și să cauți un tabel cu așa ceva ( sunt afișate tot felul de chestii pe ușă). Sper ca te-am ajutat

| pam0pam a răspuns:

Sau sa te duci la secretariatul scolii sa intrebi. Normal ar trebui sa stii pentru ca se face un careu cu fiecare clasa si trebuie sa stii unde iti e locul

| JahBondaru a răspuns:

Eu am stiut ca o sa am dirigintă si nu m-am dus cu flori. Au adus doar 4-5 colegi. Daca ai nelamuriri intreaba-ti colegii daca ii cunosti, ei ce vor face, dar te sfătuiesc sa stai linistit/a ca si daca e femeie si primeste flori de la toți si doar de la tine nu, ii poti duce a doua zi sau deloc pentru ca nu mai sesizează ea care ce i-a dat.