| SaormistuNebun a întrebat:

Profesoara de romana mi-a dat o tema cam ciudata care suna asa :"realizeaza un eseu in care sa prezinti trasaturi ale romanului de dupa al doilea razboi mondial.prin referire la o opera literara studiata,apartinand unui autor canonic".De ce este ciudata? Ei bine... nu am studiat nici o opera literara care sa apartina perioadei de dupa al doilea razboi mondial,iar tema face referire la romanul Morometii,care doar volumul al doilea ne arata cum este dupa al doilea razboi mondial. Faza este ca profesoara ne-a spus sa nu citim volumul al doilea,prin concluzie. nu am cum sa arat trasaturi deoarece nu am opere de dupa al doilea razboi mondial, iar pe net nu gasesc nimic. ceva idei? am doi de 10 si nu vreau sa-mi stric media...(scuzati eventualele greseli gramaticale si funda!)

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Momentul aparitiei romanului trebuie luat in considerare, si nu cel in care se desfasoara actiunea in roman. Daca profesoara s-a referit la Morometii, atunci acesta poate fi abordat, pentru a raspunde la subiect. Morometii e roman postbelic (adica aparut dupa cele doua razboaie mondiale).

3 răspunsuri:
| Bia13 a răspuns:

"Roman de dupa al II-lea Razboi Mondial", nu roman care sa "ne arate cum este dupa al II-lea Razboi Mondial", este o diferenta!winking

| SaormistuNebun explică (pentru Bia13):

Nu chiar... deoarece nu am cum sa arat ceea ce imi cere din moment ce actiunea romanelor studiate se petrece inainte de al doilea razboi mondial...

| dannyel86 a răspuns (pentru SaormistuNebun):

Momentul aparitiei romanului trebuie luat in considerare, si nu cel in care se desfasoara actiunea in roman. Daca profesoara s-a referit la Morometii, atunci acesta poate fi abordat, pentru a raspunde la subiect. Morometii e roman postbelic (adica aparut dupa cele doua razboaie mondiale).

| Bia13 a răspuns:

Ok, sa faci cum vrei! Asta este parerea mea.