| thekillerboyka a întrebat:

PTU Am nevoie de un pic de ajutor. Trec la liceu si NU STIU ce naiba de profil sa aleg. (stiinte sociale filologie stiinte ale naturi mecanica economic comert ) Care este cea mai buna varianta?

8 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Daca stii ce vrei sa te faci sau ai o idee, este bine sa alegi profilul care te va ajuta in acest sens.
Daca nu stii ce vrei sa devii, ar fi bine sa alegi profilul de mate-info, deoarece de acolo poti sa dai la orice facultate, deci poti sa te faci ce vrei.
Succes!

| Artemisia a răspuns:

Pai trebuie sa alegi progilul in functie de materiile tale preferate/la care te ricepi cel mai bine.
De ex:
Daca iti place chimia sau biologia mergi pe profil de bio-chimie.
Etc.
Este important sa alegi profilul potrivit, stii mai incolo se poate sa nu iti placa sau mai stiu eu ce.
Trebuie sa faci alegerea corecta pentru a merfe treaba!
Succes in viata!

| PetreConstanta a răspuns:

Ce-ti place tie

| mafioata_7621 a răspuns:

Si eu sunt acum spre clasa a 9a,si aleg stiintele sociale deoarece nu se face multa mate/fizica/chimie,pe care le detest,si se fac astea mai usoare,si te poti duce la Drept/Jurnalism,etc. Daca doresti sa faci mate, mergi la economic sau comert. Daca vrei sa te faci doctor sau ceva de genu, mergi la stiinte ale naturii.Mecanica este pentru baieti, si stii despre ce este vorba, iar la filo faci 3 limbi straine care mi se pare prea mult (engleza,germana/franca, latina), acum totul depinde de tine.Succes la Evaluare! Funda? puppy dog eyes

| thekillerboyka explică:

Vrea sa ma fac sofer pe Tir, am fost odata la ocazie pe un tir si am fost pur si simplu fascinat :X Dar nu as suporta sa fac profilul de mecanica... Nu stiu dar simt eu ca no sa rezist prea mult. Imi plac si PC urile foarte mult chiar stiu destule(parerea mea ) despre PC. Dar nu vreau in ruptul capului matematica. Am fost ingrozit 3 ani de o profesoara tacanita pe care o chema Tirea ( T i rea ) crying

| Alexandra_7209 a răspuns:

Fiecare liceu are profile separate, de aceea ar trebui sa le hotarasti mai intai la ce liceu vrei/poti sa intri.
apoi cauti profilele liceului respectiv si daca nu reusisesti altcumva sa te decizi, ia-o prin eliminare. gandeste-te ce-ti place tie si la ce te pricepi.
trebuie sa intri undeva.

| Zuzy244 a răspuns:

Filologie mie una asta imi placehappySper ca ti-am fost de folos

| hannibal a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci dupa. daca vrei sa te faci avocat sau ma rog servicii din astea faci filologie, stiinte sociale. daca iti place matematica sau fizica sau chimia faci mate -info. daca vrei sa te faci medic sau farmacist te duci la stiinte ale naturii.Eu sunt pe stiinte sociale (nu mi-a placut niciodata matematica,fizica,chimia si nu le-am inteles asa ca am ales acest profil,mai ales ca este mai lejer sa zic asa,ascum depinde si de profesori.o sa faci multa romana,limbi straine, istorie, geografie. astea sunt materiile de baza.te duci unde iti place mai mult.