| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

Puteti va rog sa-mi spune-ti niste exemple pentru Principiul al 3-lea la mecanica newtoniana? Sa fie intre 3-5.Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Principiul 3 este relativ simplu de înțeles.Sunt lucruri de care ne lovim în viața de zi cu zi și care nu ai cum să nu le observi.
Principiul al 3-lea se referă la acțiunea și reacțiunea a două corpuri.
Încerc să-ți dau niște exemple destul de simple.
1.Interacțiunea dintre un măr(sau un obiect oarecare) și Pământ.
Forța cu care mărul esta atras de Pământ se numește greutatea mărului.
La rândul lui, mărăul va atrage Pământul cu o forță egală(în modul) și de sens opus.
*Bineînțeles, masa Pământului fiind mult mai mare decât cea a mărului, efectele forței cu care mărul îl atrage nu vor fi vizibile.
2.O carte pe masă.
Dacă acea carte manifestă forța de greutate, să zicem de 30 N, atunci și masa va acționa asupra cărții cu o forță de apăsare, numită forța de apasare normală, tot cu 30 N.
Nu știu de ce exemple mai ai nevoie, e deja clară treaba.winking
Baftă în continuare!