| ponturi a întrebat:

Referitor la al doilea lea razboi mondial, la ce se refera termenul de "Blitzkrieg"?

Răspuns Câştigător
| DonMoldo a răspuns:

Blitzkrieg termen din germană, care însemnă literal "război fulger".

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Adica intr-o saptamana, maxim doua, cuceresti o tara.

| Drimmero a răspuns:

E tactica a doctrinei armatei naziste. Inseamna razboi fulger sau atac rapid si se refera la ocuparea si capitularea unei tari intr-un timp scurt, cand Franta si Tarile de Jos au cazut nemtii au folosit tactica "Blitzkrieg", adica au atacat si in putin timp au cucerit tarile respective, cel putin Franta a cazut in 2 saptamani, ceea ce a fost extrem de rusinos. Pentru francezi e una din cele mai mari umilinte din istoria lor daca nu cea mai mare...

| ponturi explică (pentru Drimmero):

Am inteles acum, mersi frumos.

| LordCristobal a răspuns:

In limba germana inseamna,, razboi fulger".