| iulia_8925 a întrebat:

Referitor tot la examen... daca am scris "virgula separa o formula de adresare de restul enuntului" credeti ca puncteaza?big grin

3 răspunsuri:
| omienouăsutenouăzecişişase a răspuns:

Nu cred.( era construcţia în vocativ)

| vioreld a răspuns:

Da, iti va puncta doar redactarea adica 10 sau 20 de sutimi, dar nu-ti va puncta tot exercitiul pentru ca este facut gresit.
Oriunde vede-ti virgula la un examen si va spune sa spuneti rolul ei cel mai bine este sa ziceti ca VIRGULA MARCHEAZA O PAUZA SCURTA, asta face virgula in orice context si luati punctajul maxim.

| AdRihanna a răspuns:

Depende de profesorii care o sa corecteze, dar putin probabil sa se puncteze...