| anonim_4396 a întrebat:

Doresc si eu urmatoarele raspunsuri,tocmai am dat simularea,daca ini poate raspunde un profesor.
-la primul exercitiu la sinonimul cuvantului cer am scris un sinonim contextual adica poruncesc,un coleg a scris doresc,care este corect?
-la al doilea exercitiu am scris ca virgula desparte o urare, o formula de adresare de restul enuntului este bine?
-la al treilea exercitiu am scris ca masura versurilor era de 4-6 versuri dar eu nu m-am referit la ordinea versurilor(asa era 6 si 4)eu am scris in general se pune?
-LA SUBIECTUL 2 ex 6 ne cerea o predicativa introdusa prin sa eu am scris
EL A RAMAS SA DUCA GUNOIUL.
E bine?
Va rog sa consultati subiectele online si sa raspundeti urgent.

13 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Simularea ai dat-o tu? Eu am dat examenul.winking laughing

| E?anuPaula a răspuns (pentru MadRaven):

Lucrare de control*

| MyaWayne1999 a răspuns (pentru MadRaven):

Ok admit ca am dat examenul, dar nu asta am intrebat.

| MadRaven a răspuns (pentru MyaWayne1999):

Voiam să-ţi răspund, dar a răspuns deja Becstasy big grin

| LSMM a răspuns:

1. Cel mai correct era să scrii solicit sau pretind. Poruncesc ar fi cam prea mult, sună autoritar și în text nu era chiar tonul ăsta. Oricum, sper să-ți dea punctajul.
2. Nu era urare, totuși. Formulă de adresare...hmm, nu e chiar formulă, că era un substantiv acolo, atât.
3. Așa am scris și eu. E bine la măsură.
4. Este bună propoziția.
Să iei notă mare! happy

| MyaWayne1999 a răspuns (pentru LSMM):

Mersi! Si tu la fel.

| MyaWayne1999 a răspuns (pentru LSMM):

Dar la acela cu virgula nu exista sansa sa iau macar un punct?

| BiancaMMM a răspuns (pentru MyaWayne1999):

E o încercare de răspuns...deci ba da, poți să iei un punct. Depinde de evaluator.

| Son1x a răspuns:

Da,este corect succes tongue fara frica bafta

| MyaWayne1999 a răspuns (pentru Son1x):

Esti un elev care a participat la examen sau mai mare?

| Son1x a răspuns:

Nu,varumiu la dat happy

| almirock a răspuns (pentru Son1x):

Dacă scrii aşa, sunt convins că ştii multă română...

| mishtodetot329 a răspuns:

Nu poruncesc, ci solicit!
Virgula nu desparte o urare, ci izoleaza substantivul in Vocativ...(care era)