| BilaRomânească a întrebat:

Restanțele se plătesc? Cât este taxa? Dacă sunt la taxă mai plătesc?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Restanta se plateste!
Bineinteles ca platesti si daca esti la taxa, ca doar nu-i nimic pe gratis la tine.

| Frank51 a răspuns:

Prima sesiune de restante este gratis, apoi costa 50 de lei a doua oara, si se adauga 50 de lei dupa fiecare incercare, asa e la mine. Deci dai in toamna si nu iei, nu platesti, dai anul viitor, nu iei platesti 50 de lei, dai in toamna anului 2, platesti 100 de lei, dai in sesiune speciala, platesti 150 si tot asa.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă sunt din anii precedenți da se plătesc.

Dacă le faci sesiunea asta mai ai o șansă să dai gratis atunci când unii dau mărire. (la noi la facultate este o regulă că atunci maxim două restanțe se dau gratis dar nu știu dacă e așa peste tot)

Da, plătești chiar dacă ești la taxă.

Taxa nu cred că e la fel la toate facultățile.
Poate undeva între 100-300 lei dar nu știu( caută pe site-ul facultății sau întrebă la secretariat sau pe cineva care a mai avut restanță ).

| Mauricel a răspuns:

Depinde de facultate, la mine unul prima e gratis, iar pe restul le platesti. Indiferent ca esti taxa sau buget restanta e restanta si se plateste.