| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu platesc restantele la RDS?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu zic sa o rezolvi amiabil. PRopune-le sa platesti o luna, sau cel mult pana la zi, fara restante si taxe de reziliere.
Neaparat insa trimite-le o cere de reziliere in scris (pe e-mail, pe posta cu confirmare de primire, sau depusa la sediul lor, cu numar de inregistrare).

| IrinaAndreea a răspuns:

In cazul in care ati intarziat plata facturii si sunteti in situatie de deconectare a serviciilor, RCS & RDS opereaza deconectarea in lipsa confirmarii platii dvs. (daca transferul bancar al banilor nu a fost finalizat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand te deconecteaza apoi daca nu iti platesti datoriile te va contacta o firma de recuperari, te bate la cap cateva luni apoi te da in judecata

| DeeaV a răspuns (pentru suntserios):

Cu firma de recuperatori si judecata amenintau si cei de la Orange acum 3 ani dar s-au plictisit si au renuntat intre timp. Nu prea vad cum cei de la rds ii dau in judecata pe toti abonatii rauplatnici, acestia fiind in numar mare iar sumele care trebuie achitate nu merita atata harmalaie, fiind sub 200 de lei iar cheluielile procesului ar aduce pagube firmei.

| suntserios a răspuns (pentru DeeaV):

Treaba nu functioneaza asa. cei de la RDS vand aceste create unei firme de recuperari care se ocupa doar cu asa ceva... recuperari de datorii si procese in instanta. Ei vand un pachet intreg de restantieri iar firma de recuperare vede pe care ii da in judecata sau nu. Stai linistit(a) ca nu pierd ei nimic dandu te in judecata, iar la istoricul tau de rau platnic au sanse sa si castige, ba sa te puna sa platesti si cheltuilile de judecata

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeeaV):

Cheltuielile procesului nu o sa aduca daune firmei, acestea vor fi suportate tot de tine si vei avea mai mult de plata, aproape sigur ca mai mult decat dublu, fata de ce ai acum.

| ChrissD a răspuns:

Iti taie cablul.

| DeeaV a răspuns:

Treaba sta in felul urmator: Am facut contract, am avut o luna gratuit, m-am folosit de serviciile lor(gratuite) 2 saptamani, iar apoi m-am mutat in alt oras. Astazi m-au sunat sa-mi spuna ca am restanta 160 de lei si daca nu platesc ne vedem in istanta.

| IrinaAndreea a răspuns (pentru DeeaV):

Trebuie reziliat contractul contra unei sume de bani. Nu stiu exact cat e la RDS, dar la UPC era in jur de 200 lei. Apoi trebuie sa platesti toate facturile existente.

| zorensen a răspuns:

O sa-ti taie cablu+telefon+net si cand o sa il reconectezi platesti 15 lei in plusbig grin