| anonim_4396 a întrebat:

Care este treaba cu universitatile de stat?
Am cateva intrebari pentru cine stie sa-mi raspunda.
~! La universitatile de stat cu locuri la buget se platec restantele? Adica daca esti la buget fara sa platesti anul universitar si ai restanta o platesti?
La universitatile de stat cu locuri cu taxa se platesc restantele?

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Depinde de fiecare Facultate in parte. De exemplu eu nu plateam restantele. Decat daca le dadeam in anul scolar urmator. Sa zicem in anul II pentru o materie de anul I. Insa, in Bucuresti platesti fiecare restanta nu conteaza daca a trecut un an sau nu. Asa ca intreaba pe cineva de la facultatea ta. Succes!

| sonya a răspuns:

Tin sa te contrazic karmy. Imi pare rau insa nu e valabil pentru toate facultatile. Asa cum am spus depinde de Universitate. Eu am dat 2 exemple diferite. Si da am platit o restanta din anul I, am dat-o in anul 3 costand 30 de lei. Si nu cred ca acestea cresc. Dar e bine sa se stie la ce facultate esti dupa care iti va putea raspunde cineva care este acolo.

| karmy a răspuns:

Prima data cand trebuie sa dai restanta nu trebuie sa platesti, insa a doua oara trebuie sa fie in jur de 30 ron. Suma pe care trebuie sa o platesti creste odata cu trecerea timpului, de ex: esti in anul 3 si ai o restanta din anul 1 trebuie sa platesti in jur de 100 ron o restanta, in plus daca ai mai mult de 5 restante trebuie sa repeti anul. Regulile sunt aceleasi pentru taxa.