| AvalohAlyn a întrebat:

RISE(Relatii Internationale si Studii Europene) este si la Facultatea de Istorie si la Facultatea de Stiinte Economice?(ASE) Care e diferenta intre cele doua tipuri de RISE? Auzisem asta ca este si acolo si acolo.E adevarat?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca nu este mare diferenta. Nu conteaza foarte mult facultatea din care face parte sectia. Poate vei avea o ora, doua de istorie in plus daca o alegi pe cea din cadrul Facultatii de Istorie, desi nu cred.
Probabil unele materii vor fi diferite, dar cred ca cel mai mult conteaza "reputatia" facultatii de baza. Oricum ar fi, per total se invata cam acelasi lucru, chiar si cu materii diferie.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la RISe se invata diferit fata de istorie. Adica, vei invata despre teoria relatiilor internationale, istoria relatiilor internationale, balanta de putere, despre puterea hard power soft power etc etc. Iar la Facultatea de Stiinte Economice se invata despre economie si mai putin relatii itnernationale, vei invata despre relatii economice internationale dar e diferit cam total fata de ce se invat la RISE. Oricum nu am inteles intrebarea ta la ce se refera practic, nu inteleg sincer.