| saidkique a întrebat:

Am o simpla intrebare. Relatii Internationale si Studii Europene SAU Istorie?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cu Relatiile Internationale nu stiu ce ai sa faci. Posibilitatea construirii unui viitor in acest domeniu mi se pare in ceata. Doar cei eminenti, fruntasii au sanse mai mari sa se angajeze. Cu Istoria poti sa te angajezi ca si profesor, ghid, bibliotecar, arheolog, poti lucra in muzeu, etc. Chiar daca salariile nu sunt satisfacatoare, tot mi se pare o varianta mai buna decat RISE. Materia este foarte frumoasa si vei avea parte de experiente placute in timpul facultatii (vizite la muzeu, la diferite monumente, munca pe sit arheologic, etc.). Eu sunt student la Istorie, tocmai ce am trecut anul 2 si mi se pare ca am ales cea mai buna varianta pentru mine.

| saidkique explică (pentru AFR81):

Salut, mersi mult de raspuns. Tin sa precizez ca am aplicat pentru RISE tot la Universitate, insa in cadrul facultatii de stiinte politice, iar cursurile se vor tine in limba engleza, cum si examenele vor fi la fel. Stiu ca sansele de angajare in domeniu sunt mici, insa ma gandesc si pe viitor, poate voi gasi ceva in care sa imi prinda bine studiile politice in engleza, si de ce nu, poate inca o facultate pe care sa o contopesc cu ce am invatat la RISE.

| AFR81 a răspuns (pentru saidkique):

Eu ti-am spus parerea mea. Tu ar trebui sa tii cont cat consideri de ea, apoi de alta, apoi de alta si, in final, sa iti faci propria idee si sa iei decizia pe care o consideri tu cea mai buna pentru tine. Nu pot sa-ti urez decat succes.

| saidkique explică (pentru AFR81):

Am inteles. Iti multumesc din nou pentru raspunsuri. Voi medita putin, din nou asupra problemei( eu sunt pesti si ma decid cam greu xD). Dar sunt sigur ca oriunde as merge voi fi cat mai aproape de succes. Macar cu un pas. O seara buna!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde ce fel de minciuni vrei sa inveti.