April
| April a întrebat:

Sa fie adevarat ce se spune, ca trebuie sa-ti tii prietenul aproape dar dusmanul si mai aproape? De ce?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Citatul original(Ţine-ţi prietenii aproape iar duşmanii şi mai aproape) îi aparţine lui Sun Tzu, general chinez(544 BC-496 BC), cel care a scris Arta Războiului, o lucrare de strategie militară. Ideea e că trebuie să fii mereu la curent cu toate mişcările duşmanilor tăi, trebuie sa ştii în orice minut unde sunt şi ce fac pentru că ceea ce fac ei te priveşte şi pe tine în cel mai mare grad, n-ai vrea să fii prins pe picior greşit atunci când ei atacă. Nu se referă neapărat la o apropiere fizică, e suficient să ai iscoade, informatori in tabara duşmană. O tactică ce a fost popularizată şi de filmele cu şi despre mafioţi. Când vine însă vorba de prieteni şi duşmani în viaţa reală... e mai greu, ar trebui să dai dovadă de multă ipocrizie pentru a zâmbi şi a fi amabil şi "apropiat" de cel pe care îl consideri duşman...

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Logic. Daca e dusman, trebuie sa stai cu ochii pe el ca pe butelie pentru ca, daca nu-l supraveghezi atent, atat asteapta sa-ti faca vreun rau.

| Evaa a răspuns:

Da este adevarat Sa iti ti dusmanii aproape nu inseamna sa fi prietena cu ei.Inseamna ca trebuie sa fi cu ochii pe ei.Sa ii ti aproape.Sa ii supraveghezi

| hippiemuslim a răspuns:

E o expresie populara fara mare valoare. Proverbul vorbeste despre vigilenta constanta. Daca nu ai dusmani, n-ar trebui sa iti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar vrei sa stii ce pune la cale, nu vrei sa te trezesti luat prin surprindere cind se hotaraste sa te injunghiewinking

| ursuletzdiana a răspuns:

Eu consider ca aceasta zicala este adevarata deoarece este bine sa iti tii dusmanul aproapa pentru ca poti profita pe seama lui si poti avea de castigat iar pe prieten sa il ti aproape pentru ca de prieteni nu trebuie sa profiti! parerea mea! daca iti place da-mi si mie o fundita pleasehee hee big grin