| LTAA a întrebat:

Să nu înnebunesc, căci în ultimele două luni s-au evaporat trei manuale (nu le mai găseam în geantă, acasă), iar dacă la finalul anului școlar nu returnez cărțile primite la început, va trebui să le cumpar pe cele de anul viitor.
"Baiul" este că unii colegi, fiind împrăștiați, își ascund manualele (ca să nu își faca temele), apoi nu le mai găsesc, iar la sfârșitul anului, ca să nu le plăteasca, iau manualele mele si celorlalti. Cred ca ei sunt de vina pentru cele relatate in primele randuri.
Tata spune că este vina mea, crede că îmi las împrăștiate lucrurile pe bancă (total fals). La fel bănuiesc că o să îmi spună doamna dirigintă săptămana viitoare.
Ce părere aveți si cum pot sa rezolv această situație?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MirelaNicoleta a răspuns:

Eu in locul tau mi-as pune semn la carte, as pune un punct la pag 100 si nu as spune la nimeni. Cat despre cele pe care le predai daca nu le mai gasesti cauta-le pe okazii poate le poti cumpara de la altcineva. Eu cred ca ai colegi care lipsesc de la cursuri si le "imprumuta " pe ale tale

3 răspunsuri:
| vladuss09 a răspuns:

Ca sa scapi ai putea sa le furi si tu lor. In pauza sau cand ai timp si ei nu sunt in clasa. Stiu ca nu ii bine ce faci, dar gandeste-te ca manualelea alea ar putea fi atalea si tu doar ti le-ai lua inapoi. Apoi urmatorea zi le spui ca ti le-ai gasit acasa sau nu le spui deloc. Si poti face semn cum a spus MirelaNicoleta.

Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Salycumo a răspuns:

Buna! Pai am trecut si eu prin asa situatii si am intrebat pe alti colegi daca au 2 carti si asa am facut. chiar daca cartile nu erau ale mele, asta nu a contata.

| Calin_Catalin_1995 a răspuns:

Am patit-o si eu destul de des daca vrei sa iesi basma curata du-te la doamna diriginta si spuneai ca ti sau furat cartile eu asa am facut si nu le-am platit mi-a trecut pe fisa ''furata''.Tu normal trebuia sa te duci atunci cand tia disparut cartea sa ii spui doamnei diriginta daca nu iai spus du-te acum si spune-i nu lasa sa se termine anul n-are cum sa nu inteleaga {ma rog nu poti fi sigur macar a mea a fost intelegatoare }