| Daria a întrebat:

Sa zicem ca pe primul semestru ai media 5 la o materie, iar pe al doilea 4 si ceva. Ramai corigent pe al doilea semestru daca media generala pe ambele semestre e 4, 80 (deci se rotunjeste la 5)?

15 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Media aceasta nu se rotunjeşte. Pentru a trece ai nevoie ca media să fie cel puţin 5 (fără rotunjire). Deci dacă ai luat 5 în primul semestru ai nevoie de cel puţin un 5 în al doilea semestru. Deci da, în cazul tău rămâi corigent pe vară.

| Dash a răspuns:

Nu
Nu ramai.

| Minks a răspuns:

Media generala nu se rotunjeste. Trebuie sa ai 5 fix ca sa treci.

| DEBrown a răspuns:

Nu ramai.

| ioanaioana a răspuns:

Nu ramai,deci la sfarsit de an, cand ti se face media generala, ti se aduna cele 2 medii pe semestru 1 si 2 la materia x,y, z etc., si daca iti ies pozitive(chiar daca de exempu pe primul semestru aveai 1 si pe al doilea 10-tot iti iesea pozitiv, iti iesea 6 deci treceai)atunci ai trecut la materia x, y, z etc si daca iti ies negative atunci esti corigenta

| abc_5716 a răspuns:

Daca pe primul ai 5 si pe al 2-lea ai 4 iti iese 4, 50. Si doar media semestriala se rotunjeste adica:daca pe un semestru ai 4, 50 ti se rotunjeste la 5 dar cea anuala nu se mai rotunjeste...deci prin urmare...se ramane corigent cu media 4, 50 sau 4, 80 cat ai zis tubatting eyelashesdaca pe primul ai 5 pe al 2lea iti trebuie minim 5 sa nu ramai
Funda?:d

| Jko4r a răspuns:

Daca iti iese 5 nu ramai. happy

| User26 a răspuns:

Nu se rotunjeshte ramane corigent pe varawinking

| YuliaNhO a răspuns:

Daca ai pe un semestru 4 si pe unul 5 ramai corigent... nu se rotunjeste 4.50 la 5

| brokenangel2011 a răspuns:

Media generala nu se rotunjeste. daca ai media 5 pe primul semestru si pe al 2 lea iti da 4.30(se rotunjeste la 4) media generala va fi 4.50 si da esti corijenta.
media ambelor semestre trebuie sa fie cel putin 5. sper ca te am ajutat!kiss

| Anonimă0201 a răspuns:

1. Dacă ai 5 pe primul și pe al doilea 4 rămâi, dacă ai peste 4, 50 se rotunjește.
2. Media generală pe ambele semestre nu se rontujește.

| FreshRedBull a răspuns:

Daca pe al doilea ai avea 4.50 si pe primul 5 treci dar daca ai avea 4.30 pe al doilea si 5 pe primul ramai Funda?

| vaalentina00 a răspuns:

Daca iti iese media 5 nu ramai...stai calma!

| Chocapic007 a răspuns:

Ramai corigent...

| AnMaR a răspuns:

Nu ramai happy