| lydiamicca a întrebat:

Sa zicem ca vrei sa iti iei o bluza si mama ta iti da 50 lei iar tatal tau iti da 50lei deci 50+50=100lei, iar bluza costa 97lei si 100-97=3lei ii dai innapoi mamei tale 1 leu si tatalui tau 1 leu, iar tie iti mai ramane 1 leu. Acum le datorezi la amandoi cate 49 lei deoarece le-ai dat cate 1 leu innapoi deci 49+49=98+1(leul care ti-a ramas)=99
Unde e un leu din 100?

32 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

E a lu tacsu ma!

| TraficDeMentosane a răspuns:

Nu le datorezi nimicbatting eyelashes! Stai linistita, fato` b-), ei sunt parinti tai, si TE IUBESC oricat de dusa poti fi cand cumperi bluze extra`scumpe whistling!

| TraficDeMentosane a răspuns:

Oh, Vai, Dar b-). Ce inapoiat trebuie` sa fi sa "vobesti " in halu` asta rolling on the floor!
PS. : Nu-mi insulta numele, ca nici eu nu am facut nici-o precizare, oricat de "incepator" ai fi tu din TOATE puncetele de vedere.

| TraficDeMentosane a răspuns:

Imi PLACE de tine, serioswinking! Poate daca nu ai fi pus "$", ci EURO b-), ti-as fi acceptat oferta rolling on the floor. Mda... rolling eyes.
PS : Imi place cand aud [ respectiv citesc ] cate ceva nou despre mine de la cei ce nu ma cunosc deloc [ca si tine raised eyebrows ]. E usor sa vorbesti de alti cand tu de fapt esti un pusti de vreo 15 ani maxim l-). Poti sa NEGI daca vreiwinking, sa te simti tu mai bine smug.

| TraficDeMentosane a răspuns:

rolling on the floor laughing Ma bucur. Deci din cauza oamenilor "destepti"ca tine s-a inventat cuvantul "increzut". Eh, mare diferenta ca ai 16 ani, si cui pasa ma rog?winking Poti sa ai si 26 si sa razi ironic si batjocoritor, dar vezi sa nu faci asta inviata reala, fa-o pe un site unde te simti in siguranta, in viata reala, de faci asta cu altcineva... nici nu mai zic oricum stiu ca cei ca tine au tupeu NUMAI in locuri ca acesta, si am incheiat mica noastra"discutie" in care eu vorbesc si tu incerci sa legi 2 fraze laughing. Te-am pupatbatting eyelashes!

| TraficDeMentosane a răspuns:

Este o oferta foarte tentanta, dar avand in vedere ca tu, ca un baiat asa te "bani-gata" esti la ora asta pe un site din asta, ma pune pe ganduri smug de ce nu esti la vreun club? Ai fost macar 1 data? Ai avut vre-odata o iubita? Sti macar sa saruti? rolling on the floor Du-te si culcate COPILE!

| lydiamicca explică (pentru TraficDeMentosane):

Hey TraficantDeMetamorfina imi cer scuze daca ai inteles ca mesajele iti erau adresate tie.happy... erau pentru domnul care are tata cu 3 vile in Bucuresti.

| TraficDeMentosane a răspuns (pentru lydiamicca):

Nu am crezut ca imi sunt adresate mie, relaxwinking.

| xBya a răspuns:

S`a pierdut de ceilalti 99. Nu l`ai dat pe guma? thinking

| piTiCcu a răspuns:

La tine.:-s

| stapanullumii a răspuns:

Nu se pune asa problema laughing pentru ca 49+49(97-bluza+1-ramas) + 2(1+1)=100, cam slabut trucul de a induce in eroare.

| Th3Unknown a răspuns:

Te duci la magazin, schimbi acel 1 leu in monede de 50 de bani si le dai 1.50 si 1.50.Ce greu era...

| Arisu a răspuns:

Buna : D am dat din intimplare peste dilema asta si m-am gindit vreo juma de ora : DD. putin cam straniu ca mi-am ocupat timpu cu asta, in fine. m-am gindit si mi-am dat seamacare-i smecheria, acolo se zice ca 49+49+1(leu tau)=99...wtf? de unde leu tau daca la inceput se zice ca n-ai bani! : DD si ai cerut parintilor kite 50 de lei (50+50=100) rezulta ca n-ai nici un leu al tau.acum rezolvi ---->97(banii keltuiti) ii impartsi la 2 (partea parintilor) si iese cu 48, 50 bani si trebuie sa-i dai parintilor kite 1, 50 bani...n-ai de unde sa ai si leutu tau nu stiu daca m-ai intseles, nu stiu daca-i corect, dar am incercat ))))

| WaraAl3x a răspuns:

La tine in buzunarwinking.

| Nuamchefazi a răspuns:

Ar trebuie sa le dai 1 leu si 50 de bani fiecaruia

| angeloo12 a răspuns:

La tine!

| Skorpiooo a răspuns:

Nu a fost calculat bine. Trebuie sa pui: 49+49=98. 98 +2(cate un leu la fiecare parinte) = 100.

| Balan_Ioana_1988 a răspuns:

In loc de 97 de lei cat costa rochia, tu pui 98 (pentru ca iti ramane un leu.un leu cu care iti iei o ciocolata odata cu rochia)
Deci 98 de lei sunt ai tai ..cheltuiti.
2 lei le dai parintilor.

Cand vine vorba de plata..."cat trebuie' sa va dau?"
Pai trebuie sa va dau 49+49.
2 lei v-am dat. Si da 100.

P.S.
Nu conteaza ce ai tu in buzunar sau ce ai facut cu cei 97 de lei (pentru rochie) sau 1 leu( cu care ti.ai luat ceva).
Ce ai cheltuit tu e una, ce trebuie sa le dai.e alta.
Tu ai cheltuit 98 de lei.
49+49= 98.
... 2 lei le ai dat.

| sereLOVE a răspuns:

Pai de fapt e o pacaleala ca calculul de la capat nu are nicio legatura cu ''povestea'' ca sa intelegi sa ne imaginam ca nu ai oluat bluza dar ti 97 de lei neatinsi ca sa o cumpri mine...deci ai 97 si 3 lei le dai la mama si tatal tau un leu deci le datorezi 49 deci trebuie sa le dai 98 de lei...si cat ai? 97+1leu=98 nu? doar ca tu trebuie sa dai banii pe bluza

| Anca3462 a răspuns:

49+49=98 decii... daca stai sa te gandesti 49+1(leul inapoiat mamei)=50 49+1(leul inapoiat tatalui)=50 50+50=100
( "eu" nu am fost prea "desteapta" asa ca am uitat de un leu(ori al mamei ori al tatatlui) )
PROBLEMA REZOLVATA!
Funda?

| lydiamicca explică:

Incepatorulewinking nu mai commenta daca nu ai de ce... nimeni nu ti.a cerut parerea personalwinking eu doar am postat o problema si am vrut sa vad parerea celorlanti... nimeni nu a cerut pareri despre numele meuhappy

| lydiamicca explică:

imi place cum scriiwinking iti da un aer asa de cocalar. Culta? Adulta? copilas du-te si culcate ca vad ca te cam prinde somnulhappyIti dau un sfat nu mai commenta unde nu te priveste sau unde nu stii sa commenteziwinking

| TraficDeMentosane a răspuns (pentru lydiamicca):

El nu scrie asa de fapt, face asta ironic, crede ca pe mine ma fecteaza cu ceva copilariile unui oarecare "destept" [ nu am tendinta sa'l insult, e mai bine asa].
Dar ai mare dreptate big grin!
Mi-e somn de numai pot, dar ma amuza prostia unora, de acea mai sunt acum aici rolling eyeshee hee.

| JohnnyStone a răspuns:

Va zic eu cum e:daca ai dat mamei 1leu si tatalui 1 leu, atumci mai ai de dat 49 la mama si 49 la tata.adica esti dator 98.atunci de ce sa mai aduni leuu care iti ramane? cand ai dat 49 la unu si 48 la celalalt te-ai achitat si leuu care iti ramane iti ramane si gata. Funda?

| danyone a răspuns:

Deci dupa ce le dai 1 leu inapoi de fapt tu le datorezi 49 de fiecare deci 1(mama)+1(tata)=2+1(ramas)=3+97(bluza)=100:2=50 oricum bluza iti sta naspa trebuie aruncata. in concluzie bani aruncati degeaba

| NicuTanase98 a răspuns:

Ecuatia e gresita si porneste de la o prezumtie falsa, si anume ca restul pe care il datorezi parintilor + 1 euro ai tai ar trebui sa dea 100 EUR

in realitate, ecuatia se scrie in felul urmator:

50+50-97-1-1 = 1, adica:

50+50 = 100
100-97 = 3
3-1-1 = 1 (1 euro ai tai ce au ramas)

socoteala facuta de tine, (49+49) nu are nici o legatura cu suta de euro (50+50) reprezinta doar datoria ramasa catre parinti, dupa ce le-ai platit deja cate 1 euro

| Oancea_Darius_1987 a răspuns:

49+49=98+1=99,nu este corect pentru ca 98 reprezinta suma care o datorezi, nu reprezinta suma pe care o ai... daca vrei sa calculezi asa faci: (-49-49)+1=-98+1 nu este 99 este -97 care sunt banii cheltuiti pe bluza.

| Popescu_Adi_1996 a răspuns:

Rezolvarea e asta. Trebuie sa iti alegi carui parinte ii dai leul tau ramas. Deci 49lei+1leu(al mamei)=50lei...48lei+1 leu(al tatei)+1 leu(al tau)=50lei.Concluzie 49+48+1=98+1+1=100.

| Carciuvoianu_Stelian_1966 a răspuns:

Continut raspuns

| mralin a răspuns:

Tu cumperi bluza iti raman 3 lei dau 1 mamei 1 tatalui 1 ramane tie.Acum mai ai sa le dai cate 49 lei.97 lei cat a costat bluza+1 leu care tia ramas+2 lei care deja i-ai dat=100 lei adica 50 de fiecare! 97lei+1leu=98lei 98 lei:2=49 lei le dai cate 49 si cu un leu care l-ai dat la inceput 50 lei de fiecarebig grin

| Amyce_Mary_1988 a răspuns:

Pai vine asa 1 leu la mama un leu la tata mai ramane sa le dai cate 49. dar bluza 97+1 care mi-a ramas=98 si cu 2 lei care le-am dat =100

| George_Zidaru_1990 a răspuns:

Ai 100. Iei bluza. Raman 3. dai cate 1 ramai cu 1. Bun. Le mai datorezi fiecarui parinte cate 49 de lei, in acesti bani pe care ii datorezi incluzandu-se si leul care te-a ramas, respectiv impartindu- la 2 revin cate 50 de bani fiecaruia, deci ramai cu datoria de 48.5 la fiecare parinte.
Acum poti calcula 48.5+48.5+2(ce ai dat prima oara)+1(leu al tau) = 100.
Aici se ascunde micul truc deoarece iti baga pe gat leul tau de 2 ori corect fiind ori cum am zis ori 49+49(unde e inclus si leul ramas)+2(lei care i-ai dat parintilor)=100