| costache21 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, stiu ca nu e bine sa scriu da asta e. Am nevoie de 20 de cuvinte in franceza care nu sunt ceea ce par, adica dau un exemplu: carte in franceza noi il putem traduce carte dar de fapt el e harta. Vreau 20 de cuvinte din acestea. Dau funda si vot!

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Carte, in franceza=livre,bouqin, ouvrage, volume.''carte'' de care faci tu vorbire are cu totul alt sens[ex.carte de joc,de identitate,carte de vizita, carte postala, sau ilustrata...etc]