| anonim_4396 a întrebat:

Sal cum se masoara un potentiometru pentru a vedea cati ohmi sau kilomhi are primul funda?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Potentiometru are 3 picioruse, si de, de obicei, cursorul este legat la piciorusul din mijloc. Oricum, trebuie sa verifici acest lucru. Ai masurat pana acum o rezistenta cu ohmetrul?

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu mai da raspunsuri cretine puse la misto.

| NeaPopa a răspuns (pentru ombladon):

Mai tarziu e audienta cu fanii, nu acum!

| neutrino a răspuns:

Scoti potentiometrul din circuit si-l masori cu un aparat care are si functia de ohmetru.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Dar cum pui ohmetrul pe potetiometru?

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Da

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Dar pe care dintre picioruse trebuie sa pui ohmetrul

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Potentiometru are 3 picioruse, si de, de obicei, cursorul este legat la piciorusul din mijloc. Oricum, trebuie sa verifici acest lucru. Ai masurat pana acum o rezistenta cu ohmetrul?