| youcon a întrebat:

SAL TPU!
Am si eu o intrebare...Cand se formeaza doar umbra si cand se formeaza umbra si penumbra?

2 răspunsuri:
| Lucian02 a răspuns:

Aici e mai mult o chestie cu soarele si luna happy.

Dar ca sa-ti raspund la intrebare.

Umbra este locul unde luna 'acopera' razele soarelui.

Penumbra este locul unde razele soarelui ajung pe locul respectiv dar nu cu toata 'forta'

| annabountii99 a răspuns:

Eu stiu ca umbra este insotita de penumbra mereu (asa stiu eu de la fizica de anul trecut, si ca penumbra e ca un fel de "rama" a umprei adica e ca si o umbra combinata cu lumina..nu stiu cum sa zic, cred ca intelegi ce zic. incearca experimentul. FUNDA?