| andy14 a întrebat:

Sal TPU. Am terminat cls a VIII-A si vreau sa ma duc la un liceu de aviatie sa invat sa fiu pilot de avioane. Stiti un liceu?

4 răspunsuri:
| ciotori a răspuns:

Daca esti stapan 100% pe matematica foarte bine iti doresc succes, daca nu este expert in matematica nu iti recomand

| andy14 explică (pentru ciotori):

Imi place matematica. intrebarea este daca stii un liceu pentru asa ceva

| edoppler a răspuns (pentru andy14):

Daca doresti sa devii pilot militar, poti urma liceul militar. Pentru a deveni pilot civil, trebuie sa urmezi niste cursuri de pilotaj, spre exemplu la Scoala Superioara de Aviatie Civila. Aceasta o poti face dupa ce termini liceul. Poti face orice liceu doresti, doar sa faci multa mate, fizica si engleza (cel mi recomandat este mate-info bilingv engleza). De asemenea, poti face niste cursuri de pilotaj la Aeroclubul Romaniei. Sunt gratuite, iar varsta minima e de 16 ani, dar depinde unde locuiesti...

| andy14 explică (pentru edoppler):

Sunt din Bucuresti