| DandesMarian a întrebat:

Sal TPU as vrea si eu sa stiu cum se afla lungimea unei linii mijlocii dintr-un triunghi oarecare cunoscand laturile acestuia Funda.Nu ca as vrea sa-mi fac tema dar am uitat si nu gasesc in carte...

1 răspuns:
| katy9971 a răspuns:

Linia mijlocie intr-un triunghi este segmentul care uneste doua dintre laturile triunghiunghiului, este paralela cu a treia si jumatate din ea... deci ai un triunghi ABC unesti mijlocul laturii AB cu mijlocul laturii AC ( DE EXEMPLU, poti uni oricare doua mijloace, triunghiul are 3 linii mijlocii ) notam cu MN linia mijlocie, bun, MN este jumatate din BC si paralela cu aceasta, sper ca te-am ajutat, FUNDA?