| Guess00 a întrebat:

Sal TPU, de exemplu azi la evaluarea nationala la exercitiul acela cu precizarea val morfologice si functia sintactica la cuvantul "ma" am scris pronume reflexiv in loc de personal si functia am facut bine complement direct imi scade mult? cel putin am precizat ca e pronume dar am gresit in loc de personal am pus reflexiv ce ziceti?

8 răspunsuri:
| Maddieeee a răspuns:

Eu mai varza am scris pron nehoratar laughing))).

| Anddreee a răspuns:

Doar 1 punct iti scade.

| ILikeSummer a răspuns:

Asa am scris si eu. Sper sa nu scada mult.

| ElenaABC a răspuns:

Era pronume personal.
Si eu tot asa m-am pacalit ca e pron. reflexiv.
Deci.

| Guess00 explică:

Mersi tuturor, da totul am facut bine doar aia cu ma e gresit si o enumeratie, bafta la note cat mai bune tuturorbig grin.

| Adrian_Uriciuc_1996 a răspuns:

Iti scade doar 1 pc.t si eu am avut azi evaluare nationala. Succes la mate

| Edy97 a răspuns:

Aceeasi situatie si la mine laughing

| nadi25 a răspuns:

Pentru fiecare cuvant erau alocate 2 puncte... unul pentru valoarea morfologica altul pentru functia sintactica... deci daca nu ai mai gresit nimic la subiectul asta primesti 5 pct