| Adyy5 a întrebat:

La Evaluarea Nationala la romana in partea a 2-a, exercitiul 4 trebuia sa analizam 2 cuvinte,unul dintre acestea fiind "acelasi".
I-am gresit functia sintactica si m-am grabit, deci la valoarea morfologica am scris ca este pronume demonstrativ de identitate in loc de adjectiv pronominal demonstrativ(deci pe exercitiul ala primesc 20 de puncte din 40 deoarece am analizat doar unul corect sau mi se acorda in plus si 5-10 puncte deoarece am stiu ca este demonstrativ?).
Cand trebuie sa scriem la partea 1 cum s-au format cuvintele alea,la "dat" am scris :
"Cuvant format prin conversiune", dar n-am precizat si din ce.Aici mi se vor da macar 10 puncte sau nimic(daca da, for fi 30 in total pe exercitiul respectiv deoarece am scris bine cum s-a format cuvantul "auriu")?
Si la extragerea subordonatelor le-am scris pe toate(am scris fraza,am subliniat predicatele si am incercuit conjunctiile, deci cred ca ma depuncteaza).
Am identificat-o doar pe cea de scop.Am scris astfel:
P1-propozitie principala
P2-completiva directa(care era atributiva)
P3-circumstantiala de scop
P4-circumstantiala de scop(pe astea 2 le-am nimerit).
Trebuia doar una dintre cele doua de scop si cea atributiva.
Un coleg mi-a spus ca le ia doar pe primele 2 in considerare(adica cea principala si completiva directa care era de fapt atributiva).
In ciuda acestui fapt mi se va lua ceva in considerare? Pentru ca am gasit-o pe cea de scop...
Adica sa mi se dea 20 de puncte din 40.
Si pentru ca am scris fraza si am incercuit conjunctiile cat mi se va scadea?
La argumentarea la genul epic am scris 2 pagini si jumatate.Ma va depuncta pentru asta?
In cel mai rau caz cat credeti ca iau? Dar in cel mai bun?

13 răspunsuri:
| ΣηJΦY a răspuns:

M-ai cam ametit cu intrebarea, dar o sa incerc sa iti dau un raspuns cat mai corect, ca si eu am dat ieri evaluarea.
Deci, la acel pronume nu vei primi niciun punct pentru ca ai gresit si valoarea morfologica si implicit si functia sintactica.La exercitiul cu subordonatele iti va lua doar primele 2 propozitii in considerare deoarece exercitiul iti cerea sa extragi doar 2 subordonate, nu 4.La exercitiul cu formarea celor 2 cuvinte vei lua 3 puncte asa cum ai spus, intrucat iti vor scadea 1 punct la cuvantul "des". Daca ai subliniat conjunctiile nu iti va scadea nimic, dar nu trebuia sa faci asta pentru ca se poate considera semn. Oricum, nu te ingrijora, cu siguranta nu esti singurul care a facut asta. Daca ai scris 2 pagini la argumentare nu iti scade, acolo nu e limita de randuri, important e sa fii scris corect.De asemenea, la compunerea aia e ft ft important daca ai coerenta textului, asezare corecta in pagina etc. pentru ca se scad puncte si aici.In cel mai rau caz, daca iti scad puncte la compuneri, vei lua sub 9.30 sau 9.20, iar in cel mai bun 9.50, dar mai mult nu pentru ca ai gresit la parte fixa. Oricum, este o nota buna! Mult succes maine la mate, sa speram ca ne va da usor!

| AnonymulCunoscut a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Ma poti lamuri si pe mine?
Am gresit 12 pnct la toate exercitiile, si la compunerea argumentativa am facut doar 11 randuri...Cat crezi ca voi lua? PS: am scris cam urat...

| Andi2003 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Am si eu o intrebare. Daca la aia cu numele guvernatorului am scris Stefan cu "ș" in loc de "s" simplu (eu credeam ca au uitat ei sa puna diacritica), o sa-mi scada 2 puncte?

| ΣηJΦY a răspuns (pentru Andi2003):

Sa speram ca nu, depinde si de profesorii care iti vor corecta lucrarea.

| ΣηJΦY a răspuns (pentru AnonymulCunoscut):

Sincer, nu stiu.O sa-ti scada vreo 2 puncte sigur ca nu ai respectat minimul de puncte si presupun ca nu ai atins ce trebuia de atins in doar 11 randuri, deci probabil o sa iei pe compunere 6-7 maxim 8 puncte, chiar nu stiu.

| Adyy5 explică (pentru ΣηJΦY):

Daca iau 8 la mate pot sa mor linistita.Am fost intotdeauna slaba la aceasta materie(pe motiv ca nu invatam...deloc.Dar pe primul semestru mi-am dat putin interesul si fata de anii trecuti cand aveam media de 6-7 am reusit sa scot 9) si am inceput sa invat pentru Evaluare doar de vreo 3-4 zile.
Astazi trebuie sa invat ariile, volumele, ap etc la toate corpurile.
Multumesc, succes si tie!

| Adyy5 explică (pentru ΣηJΦY):

Tu ce crezi ca o sa pice?

| ΣηJΦY a răspuns (pentru Adyy5):

Sincer, cred ca o sa fie accesibil, ca la simulare(cel putin asa mi s-a parut mie simularea), avand in vedere ca doar 33% au luat peste 5 simulare.Acum, sa vedem.

| Adyy5 explică (pentru ΣηJΦY):

In partea a 3-a ce se da de obicei? La cerinte ma refer.

| ΣηJΦY a răspuns (pentru Adyy5):

Pai partea a 3 a reprezinta geometria, dar se poate da orice.

| Adyy5 explică (pentru ΣηJΦY):

Si la geometrie ce trebuie sa stii? (in afara de arii, volume...ma
refer la teoreme.)

| AnonymulCunoscut a răspuns:

Eu la genul epic am scris cat o schioapa....Fix pe ala nu l-am invatat in rest am invatat tot. Cred ca iei un 9 sau 9 si.

| PetrutaPanait05 a răspuns:

Eu la genul epic am uitat sa fac un mic rezumat cu ce s-a intamplat in text, imi depuncteaza ceva?