| Anonymus3000 a întrebat:

La scoala cand la ora de matematica s-au predat axele de simetrie si eu am lipsit mi-am luat caietul am copiat am invatat da tot nu inteleg imi puteti explica va rog ce sunt axele de simetrie si cum sa le trasez va rog dau funda

Răspuns Câştigător
| LigiMe99 a răspuns:

Axa de simetrie este atunci cand trasezi o linie imaginara pe un obiect, si in ambele parti gasesti exact acelasi lucru, la exact aceeasi marime ca in partea opusa. Ca in oglinda. Un obiect poate avea 1 sau mai multe axe de simetrie. De exemplu, un dreptunghi. Are axa de simetrie care trece prin mijlocul lui, pe orizontala si una tot prin mijlocul lui, dar pe verticala, iar un patrat are axe de simetrie si pe diagonale. Un cerc are o infinitate de axe de simetrie, adica din orice punct pe care il iei de pa pe conturul cercului, trasand o linie perpendiculara cu punctul, obtii o axa de simetrie (indoind cercul pe axa trasata, obtii acelasi lucru in ambele parti)... Cam atata. Daca nu ai inteles, trimite-mi mesaj, iti mai explic. Sper ca te-am ajutat!winking Funda?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| QAlessia a răspuns:

Definitie:
Spunem ca o dreapta d este axa de simetrie pentru o figura geometrica F daca simetricul oricarui punct al figurii F fata de dreapta d apartine figurii F.

Observatii:
Pentru a verifica daca o dreapta d este axa de simetrie pentru o figura geometrica F, "indoim" figura respectiva dupa dreapta d.
- Daca cele doua "jumatati" se suprapun, atunci dreapta d este axa de simetrie pentru figura geometrica F.
- Daca cele doua "jumatati" nu se suprapun, atunci dreapta d nu este axa de simetrie pentru figura geometrica F.

| mariusadryan a răspuns:

Nu trebuie asa trebuie obi