| iulia2003 a întrebat:

Sall. Care sunt tipurile de personaje? Principale, secundare, episodice si mai care?

1 răspuns:
| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Dupa gradu de evolutie
-linear (previzibil)
-complex (imprevizibil)
dupa insusirile evidente
-pozitiv
-negativ (antagonist)
-dupa locul pe care-l ocupa in economia operei
-central
-periferic (secundar,episodic)
dupa modificarile care intervin in text
-rotund (dinamic,mobil)
-plat (static,imobil)
dupa complexitatea caracterului
-odiseic (complex,imprevizibil,labirintic,dionisiac)
-ahileic (isi accepta destinul,curajos,sangeros,inflexibil,previzibil,solar,vertical,apolimic)
dupa modul in care actioneaza
-individual
-colectiv
in functie de apartenenta la o clasa sociala sau la o categorie general umana
-tip (ciocoiul,micul burghez)
-caracter (Don Juan,demagogul, avarul, senilul, slugarnicul, baba absoluta)
din punct de vedere al importantei in sfera relatiei personajului
-catalizator (cel care declanseaza actiunea)
-reactiv (este implicat in actiune, complex din punct de vedere psihologic; ocupa o parte importanta in desfasurarea evenimentului)
-figurant (cel care apare ca prezenta decorativa in text, dar esential in economia operei)
din punct de vedere naratologic
-reflector (purtatorul de cuvant al autorului)
alte tipuri de personaje
-eponim (titular)(care se regaseste in titlu)
-antieroul(este personajul care nu se supune rigorilor clasice ale eroului)
-simbol (este reprezentativ pentru o categorie/comunitate)
-absent (cel care apare in evocarile altor personaje)