| Denisseq a întrebat:

Sall ...Ma puteti ajuta si pe mine? Cine imi poate explicat rolul cratimei in cuvintele:de-albastri, mainile-mi.Dau fundita

Răspuns Câştigător
| AngelBoy a răspuns:

In general: Cratima marcheaza rostirea legata a doua parti de vorbire diferite si ajuta la o mai mare rapiditate in vorbire prin elidarea unor sunete.
In cazul tau, daca este poezie, ajuta la pastrarea ritmului si masurii versului.

4 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

De-albastri - scapa de o silaba ( 3 in loc de 4 )
mainile-mi - inlocuieste vocala î

| dodicuta a răspuns:

Daca sunt intr-o poezie ajuta la mentinerea masurii de silabe.

| OFataHoinara a răspuns:

Cratima se foloseste pentru a marca elidarea unui sunet, pentru a omite hiatul, pentu a pastra strofa, ritmul si muzicalitatea strofei

| MariaV2 a răspuns:

1.Ceatima ajută la rostirea într-o singură silabă a două cuvinte, la pronuntarea intr-o singura silaba a doua sunete.
2.Cratima leaga doua cuvinte "mainile" si "imi", inlaturandu-se vocala "i". Rolul este de a face vorbirea mai usoara. E mai simplu sa zici " mainile-mi" decat "mainile imi". Funda?