| BiancaA a întrebat:

Trebuie sa explic rolul utilizarii cratimei in structura 'Ce-i de facut?'. ma poate ajuta cineva?

Funda!

Răspuns Câştigător
| NicoleTheEnd a răspuns:

Cratima este utilizata pentru a asigura pronuntarea mai usoara, tine locul sunetului '' i" (este).
( daca versul este scos dintr-o poezie, atunci poti spune ca are rolul de a pastra masura de x silabe, sau ritmul y, si de a asigura muzicalitate).
Sper ca te-am ajutatwinking

8 răspunsuri:
| AndutzaAndu a răspuns:

Pai cratima inlocuieste vocala "î" si favorizeaza eliminarea unei silabe. thinking

| lovem3 a răspuns:

Cratima este folosit pentru a marca pastrarea ritmului si a masurii prin reducerea numaruli de silabe.

(asta este explicatia care o vei da si la testarea nationala)

| BumtSii a răspuns:

I-ul acela tine locul lui este. Ce este de facut?

| EduardTPU a răspuns:

Marcheaza lipasa vocalei "î" din cuvantul "îi" cuvant popular cu sensul de "este". Si in acelasi timp este folosit cu rolul citirii in tempo rapid. (nu mai tin minte exact, ca de cand nu am mi-a facut gramatica...)Sper totusi ca am fost de ajutorwinking

| CristinaLorena a răspuns:

Poi:
1.Pentru ca tine locul unei vocale
2.Pentru a se rosti intr-o silaba
3.Pentru a da muzicalitate...
Funda? love struck

| AWonderfulDay a răspuns:

"-" desparte un cuvant (ce) de un predicat (I) care inseamna "este"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna :]
Cratima inlocuieste vocala "î".
Sper ca te-am ajutat.
Funda?batting eyelashes

| anyry a răspuns:

Asta`o am si eu de facut. Pai. Trebuie sa incepi cuu.
In structura sus mentionata, cratima marcheaza elidarea cuvantului "este". Pentru a da muzicalitate [ asta este pentru poezie]. si cratima mai desparte doua parti de vorbire diferita [ si aici zici ce cuvinte desparte ]. Cratima mai are rolul de a mentine rima si masura versului [ pentru poezie]. Daca le scrii astea la examene sigur iti da punctajul maxim. mai ales aia cu elidarea. si asta cu muzicalitatea. Sper ca ma fost de folos. Asta la care i`ai dat funda. raspunsul ei este sec. oricine stie ca tine locul unui sunet.;]]]