| ccrank a întrebat:

Sall! spune-ti si mie care sunt specializarile de la turism si alimentatie, si spuneti-mi ce poti iesi din ele, si la acest profil cu ce diplome iesi?

2 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.Eu sunt la turism si alimentatie.acum trec a11a. deci.in clasa a9a vei incepe cu module, cum ar fi... m1-igiena, m2-tehnici de servire, m3-structuri de primire etc.In clasa a10a vei da un examen pentru calificare nivel 1.(lucrator in alimentatie) (vi se va da 35 de teme, cu diferite preparate(ochiuri la capac, crema de vanilie, blat alb, chiftelute speciale, cartofi natur, realizarea unui mise-en-place, mise-en-place-ul de intampinare si multe altele)In clasa a11a vei face practica la un restaurant(ca chelner, barman, bucatar)si vei avea un proiect de prezentat.In clasa a13a vei da ultimul examen.nivelul 3.(organizator banqueting).+bacul.la romana, matematica si la engleza. Din acest profil te alegi cu 3 diplome. 3 nivele de calificare.-te vei face:chelner, barman, bucatar, vanzator. Sper ca te-am lamurit. Bafta. o sa fie frumos. fundita?happy

| anamaria91 a răspuns:

Am terminat la turism... Iti enumar doar materiile de specialitate. Clasele a IX-a si a X-a au materii comune.

cls. a XI-a
Politici si Strategii de Marketing (PSM)
Economia Intreprinderii
Organizarea Resurselor Umane (ORU)
Tipologia Agentiilor de Turism (TAT)
Planificare Operationala (PLOP)
Organizarea Agentiilor de Turism (OAT)
Marketing
ceva cu igiena in agentiile de turism (asta facea parte din prcatica)

Cls a XII-a
Negociere Afacerii in Turism (NAT)
Dezvoltare Durabila in Turism (DDT)
Oferta de Produse si Servicii (OPS)
Finantarea Afacerii (FA)
Economie Aplicata

In mod normal veti avea de facut o lucrare de atestat cu o tema data de diriginta pe urma careia vei avea o calificare de tehnician in activitatea de turism. Poti lucra la agentie de turism ca agent, dar fara experienta gasesti greu. Dar nu e imposibil!