| costy9603 a întrebat:

Am terminat clasa a8-a si vreau sa merg mai departe la liceu insa nu stiu ce profil sa aleg.Stiinte ale naturii, stiinte sociale, mate-info. Justificati raspunsul care il dati. funda+vot

7 răspunsuri:
| roxyana03 a răspuns:

Filologie...big grin. e cel mai bun profil... si mate-info e chiar super. doar ca faci multa matematica. in fine ori Filologie, ori Mate-Info bafta fundabatting eyelashes?:*:*:*

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Degeaba te conving eu ca stiinte ale naturii e cel mai bun profil daca tu nu te descurci la mate, bio, chimie sau fizica.
Ar trebui sa te duci la un profil caruia sa-i faci fata.
Eu sunt la stiinte ale naturii si ma bucur ca am facut alegerea asta pentru ca nu m`as fi descurcat la alt profil.E bun profilul pentru ca faci cate putin din fiecare si poti sa mergi la orice facultate dupa.
Eu zic sa te hotarasti pe un profil de real pentru ca ai mai multe optiuni la facultate.Acum depinde de tine

| alexandra_2756 a răspuns:

Buna! Trebuie sa iti alegi un profil care sa iti placa pentru a avea note mari, cu care sa intri la facultatea dorita. Nu are rost sa mergi la mate-info daca nu iti place matematica sau daca vrei sa te faci prof de engleza ( asta e un exemplu tongue ). Alege ceva de viitor, dar in acelasi timp ceva sa iti placa... Sper ca te-am ajutat.

| cipp94 a răspuns:

Incepem cu real : la mate-info aprofundezi mai mult cu matematica si informtica, la stiinte ale naturii ai mai multe ore de biologie, chimie, fizica. Iar la uman : stiinte sociale unde faci mai multa romana si istorie decat la celelate si filologie unde faci mai mult limbi straine, geografie. E cam acelasi numar de ore la toate profilurie thinking, la real se intra cu medii mai mari decat la uman pentru ca elevii mai destepti prefera stiintele exacte chiar daca sunt si mai grele.

| St3au2 a răspuns:

Sall,pai poti sa te duci la orice dar mai bine alege ce iti place daca alegi stiinte ale naturii poate ajungi medic iar daca faci mate info cred ca poti sa te faci prof.de mate sau cel putin sa te faci informaticiantongue, dar eu te sfatuiesc sa alegi ce iti placetongue

| CinevadinBucuresti a răspuns:

Pai,si eu sunt clasa a VIII-a, ca si tine.Sa luam fiecare profil pe rand si sa ne gandim...pai Stiinte ale naturii se refera(in opinia mea)la chimie,biologie,geografie etc. Dupa ce urmezi acest profil ar fi bine sa dai ori la Medicina, Chimie, Turism etc.Se platesc destul de bine aceste domenii, numai ca in Medicina si Chimie sa stii ca nu e deloc usor.Acum depinde si tu cum te intelegi cu materiile enumerate mai sus.Sincer,in opinia mea, nu aleg acest profil.Acum,sa vedem ce inseamna Stiinte Sociale.Pai m-am documentat si am aflat ca se refera la psihologie,filozofie, logica, limbi straine etc.Eu unul eram convins sa merg la Socio, dar profesoara mea de civica(care a facut sociale)a spus in niciun caz sa merg si eu.De ce? Pai:In primul rand,materie plictisitoare(si usoara, ce-i drept).In al doilea rand, ce facultate vei urma? In cel mai bun caz Relatii Internationale sau Dreptul.Caci daca vrei o alta facultate vei avea ENORM de recuperat.La RI intra doar elita(de la 9, 90 in sus)iar la Drept(am un prieten acolo)tocesti enorm(nu vrei sa stii cat de naspa e, chiar daca multa lume face Dreptul, multi regreta.Plus ca e full de avocati).Mda, mai e si Facultatea de Sociologie(dar dupa ce o faci, 80%nu faci nimic.Deci,am eliminat stiintele sociale.Ramane Mate-Info.De ce? E un profil mai greu, dar dupa ce razbesti prin el, poti da la 90%dintre facultati.La diploma de absolvire primesti si o diploma care iti atesta ca poti lucra in diferite domenii.La sociale nu primesti o asa diploma.Plus ca, crede-ma iti ca fi mult mai usor la facultate decat daca ai face alte domenii.Ce pot sa spun:Alege Mate-Info, ca si mine!

| madddy_9794 a răspuns:

Stiinte alea naturii deoarece este cel mai complex profil.adica faci cate putin din toate. bine,chimie, biologie si fizica putin mai mult, dar e ok.Eu sunt la stiinte ale naturii si e foarte bine. teza dau la romana matematica si doua la alegere dintre biologie, chimie, fizica.Bine, trebuie sa iti placa cat de cat biologia, chimia...La mate-info mi se pare prea multa matematica, informatica ...si cam atat.Iar stiinte sociale.e mai mult cu istoria, logica.