| NexoliNu a întrebat:

As vrea sa stiu cum aflu functia sintactica ca eu am lipsit de la scoala si marti (22 mai) am teza la romanalaughing. P.S Am invatat cazurile Acuzativ,Genitiv,Dativ, Nominativ si Vocativ. Pls ma puteti ajuta cat mai repede?

Răspuns Câştigător
| patrisia09 a răspuns:

E foarte simplu.
Trebuie doar sa ti cont de intrebari:
NOMINATIV
Subiect (cine?; ce?)
Ex. : El este cel mai cuminte.(el)
Atribut apoziţional (arată cum este subiectul)Ex. : Azor, căţelul, este în curte.(catelul)

Nume predicativ (cum este Subiectul?; cine este S?; cum este S?)Ex. : El este prietenul meu.( prietenul)
DATIV
Complement indirect (cui?)
Ex. : Dau Andreei stiloul meu.(Andreei)
Nume predicativ (asemenea cui?)Ex. : Noi suntem asemenea lor.(asemenea lor)
GENITIV
Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?)Ex. : Cărţile Anei sunt neîngrijite.(Anei)
ACUZATIV
Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?)Ex. : Viaţa de câine este grea.
Nume predicativEx. : Cartea este de istorie.
Complement direct (pe cine?; ce?)Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut.
Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.)Ex. : Merg cu Andrei la mare.
Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?)Ex. : Mergem la cinematograf.
Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?)Ex. : Înotul câineşte nu este greu.
Complement circumstanţial de timp (când?)Ex. :
Complement circumstanţial de agent (de către cine?)Ex. : Am fost felicitat de mamă.
VOCATIV
Nu există funcţii sintactice în Vocativ! Ex. : Andrei, vino aici! –,, Andrei" nu are funcţie sintactică.
FUNDITA!