| StormRider a întrebat:

Care este diferenta dintre atributele adjectivale si cele verbale exprimate prin verbe la gerunziu(acordat si neacordat)? Dau funta:X

Răspuns Câştigător
| Mihaies a răspuns:

Atributele adjectivale sunt exprimate prin adjective: băiat cuminte, fată frumoasă, casă nouă (se acordă cu substantivul determinat în gen, număr şi caz).
Atributele verbale se exprimă printr-un verb (la infinitiv, supin, gerunziu): pâine aburindă, măini tremurânde.
Poţi să mai vezi şi pe aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/atributul/0-309

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Atributele adjectivale se acorda cu substantivele pe care le determină
Ex: Copii suferinzi
Atributele verbale nu se acordă cu substantivul ci se exprimă printr-un verb la infinitiv participiu, supin, gerunziu, supin
Ex: Copii suferind (suferind =atribut exprimat prin verb, la modul gerunziu)

| KingMidas a răspuns:

Of of of, ce greu e in Romania! cu atatia prosti vreau sa zic

Pai ma, modul de exprimare!

Adica iti dau un alt exemplu:
Eu merg la mata
Eu mergeam la mata

| floresdemayo a răspuns (pentru KingMidas):

Nu-i bine. In ce clasa esti dobitocule, in clasa I? Numai un prost in clasa I putea scrie asa ceva!

| floresdemayo a răspuns (pentru KingMidas):

Tu ai vorbit de acordul subiectului cu predicatul si nicidecum de atribut!